Kontrakt Karola Nawrockiego z samorządowcami
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, kandydujący w tegorocznych wyborach, odpowiedział na pytanie: „Jaki powinien być przyszły Prezydent RP z perspektywy samorządu terytorialnego”. Okazją do spotkania z liczną grupą samorządowców i parlamentarzystów była Ogólnopolska Konferencja Samorządowa. Na zaproszenie Związku Samorządów Polskich we wtorek 29 kwietnia 2025 r. w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie wypowiadał się on w sprawach ważnych dla polskich samorządowców. Podkreślił, że jako kandydat odwiedził 283 powiaty w Polsce, gdzie wsłuchiwał się w głosy ludzi. Zapewnił, że on także chce być głosem samorządów. Zebranym zaproponował podpisanie „Kontraktu Karola Nawrockiego z samorządowcami”. Zapewniał on, że jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą, po objęciu urzędu, będzie zgłoszenie projektu ustawy o zmianie sposobu finansowania jednostek samorządu terytorialnego.
Karol Nawrocki zauważył, że zwłaszcza w małych miejscowościach występuje zjawisko „depopulacji”. Przeważnie młodzi mieszkańcy decydują się na migrację do dużych ośrodków miejskich. Obecni rządzący pogłębiają podziały na „Polskę A” i „Polskę B”. On jako Prezydent RP, będzie dążył do równomiernego rozwoju kraju. Przywołał przykład dobrych praktyk, obecnego na sali Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów w latach 2017-2023. Podczas rządów Zjednoczonej Prawicy w całej Polsce zrealizowano około 11 tysięcy inwestycji za 63 miliardy złotych. Koniecznym jest przywrócenie Funduszu Rozwoju Dróg oraz Programu Inwestycji Strategicznych, by samorządy miały środki finansowe na realizację programów w ramach zrównoważonego rozwoju kraju. Zapewnił też, że dla nielegalnych emigrantów będą ośrodki deportacji, a nie integracji. Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako Prezydent RP będzie zawsze rzecznikiem samorządu i strażnikiem ich interesów.
We wspomnianym panelu „Jaki powinien być przyszły Prezydent RP z perspektywy samorządu terytorialnego” moderowanym przez Prezesa ZSP Adama Ciszkowskiego uczestniczyli były premier Mateusz Morawiecki, przewodniczący Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) oraz prof. Henryk Domański, polski socjolog, profesor nauk humanistycznych, były dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Główny wniosek z tej debaty był taki, że przyszły Prezydent RP musi dbać o zrównoważony rozwój, a także być strażnikiem polskiej suwerenności.
W drugim panelu moderowanym przez Remigiusza Górniaka Starostę Mińskiego, Wiceprezesa ZSP, zatytułowanym „Integracja regionów europejskich z obliczu nowych zagrożeń geopolitycznych” wzięli udział Dawid Chrobak, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Wiceprezes ZSP, Lucjan Ndbereżny, Prezydent Miasta Stalowej Woli i Jarosław Tomasz Margielski Prezydent Miasta Otwocka. Z dyskusji wynikał jeden podstawowy problem, którym jest ciągłe dokładanie przez rządzących zadań samorządom przy jednoczesnym ograniczaniu środków finansowych na ich realizację np. oświata, bezpieczeństwo, zdrowie. Ostatnio przyjęta przez Parlament RP, ustawa zmniejszająca wysokość składki zdrowotnej, koniecznej do finansowania publicznej służby zdrowia w Polsce, prowadzi do jej prywatyzacji.
Wybrzmiał też problem odcięcia Podkarpacia od projektowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego i nagannych przypadków zabierania należnego samorządom finansowania na zadania publiczne, pod byle pretekstem.
Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego powiedział, że: „Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywają samorządy i jak dobrze radziły sobie w sytuacjach kryzysowych. Pamiętać należy również o tym, że działania rozwojowe nie są możliwe bez funduszy. Cieszę się, że środki na inwestycje, które zapewnił nam poprzedni rząd były na rekordowym poziomie. Suma tych środków dla naszego województwa z różnych programów rozwojowych wyniosła blisko 10 miliardów złotych”.
Organizatorem konferencji był Związek Samorządów Polskich, stowarzyszenie powstało w 2017 r., które obecnie zrzesza około 180 samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Tekst i zdjęcia Robert Kochman