Konkurs wiedzy technicznej

13-03-2019

8 marca 2019 roku w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie odbyła się czwarta edycja Konkursu Wiedzy Technicznej. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych techniką samochodową oraz popularyzowanie wiedzy i umiejętności z zakresu motoryzacji, przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej, matematyki i fizyki. 

W konkursie wzięło udział 40 uczniów ze szkół: Gimnazjum im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Gorliczynie, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Solarza w Gaci, Publiczne Gimnazjum im. Księdza Kardynała Wyszyńskiego w Rakszawie, Publiczne Gimnazjum w Soninie, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Dębowie, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach, Szkoła Podstawowa Nr 3 im. 10 Pułku Strzeleckiego w Łańcucie oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kraczkowej. Uczestników zgromadzonych w sali gimnastycznej gorąco powitał dyrektor szkoły Pan Marek Miezin oraz prowadząca konkurs Pani pedagog Kamila Konieczny. Po przedstawieniu składu komisji oraz ekspertów z poszczególnych dziedzin objętych konkursem, uczestnicy przystąpili do I etapu turnieju. Był to 40-sto minutowy test składający się z 40 pytań.

Po zakończeniu I etapu wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzili nową Powiatową Halę Sportową im. Józefa Witka przy Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie oraz Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej. W Centrum wzięli także udział w pokazie: Działanie samochodu hybrydowego i diagnostyka jego mechanizmów. W tym czasie jury dokonało podsumowania punktów uzyskanych przez uczestników w I etapie i na tej podstawie wyłoniło 6 finalistów. II etap konkursu składał się z czterech części: matematyczno-fizyczna, pierwsza pomoc przedmedyczna, przepisy ruchu drogowego i motoryzacja. Uczestnicy w tym etapie musieli wykazać się dużą wiedzą teoretyczną, ale również umiejętnościami praktycznymi, które pokazały, że technika jest ich pasją.

Po zsumowaniu punktów z I i II etapu, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców IV edycji Konkursu Wiedzy Technicznej:

Miejsce I – Michał Sroczyk
Miejsce II – Jakub Gnyp
Miejsce III – Hubert Woźniak

Zwycięzcom, dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe  wręczyli  Pan Marek Miezin - dyrektor szkoły oraz Pan Robert Szajnar – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Łańcucie. Przebieg konkursu uświetniły występy wokalne naszej uczennicy Wiktorii Curzytek, działającej w szkolnym Kole artystyczno-teatralnym.

Wszystkim uczestnikom Konkursu gratulujemy wiedzy, a opiekunom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie wychowanków!

Źródło: ZST w Łańcucie, fot.  Anna Balawender, Mateusz Kulpa