Konkurs geograficzny w II LO

23-03-2018

Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Geograficzny w II LO

  21 marca w II Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie odbyła się V edycja Powiatowego Konkursu Geograficznego pod patronatem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Starosty Łańcuckiego Adama Krzysztonia. Uroczysty jubileuszowy turniej zgromadził w murach „dwójki”  uczniów 9 gimnazjów z Łańcuta oraz okolicznych miejscowości.
  Przed decydującą rozgrywką młodzi geografowie mieli okazję wysłuchać prelekcji, którą wygłosił prof. nadzw. dr hab. Roman Fedan – geograf, nauczyciel akademicki i wieloletni juror Olimpiad Geograficznych. Opowiadał o współczesnej europejskiej sytuacji demograficznej, jej trendach w Polsce oraz o zmianach w strukturze ludności naszego województwa.
  Konkurs rozpoczął się, jak na jubileusz przystało, od prezentacji urodzinowego tortu, a ten akcent wprowadził uczestników w pełen zapału nastrój. Do geograficznych zmagań przystąpili gimnazjaliści z Gaci, Husowa, Krzemienicy, Rakszawy, Soniny, Woli Małej, Wysokiej oraz obu gimnazjów łańcuckich. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Ewa Nowak-Koprowicz koordynator Punktu Informacyjnego Europe-Direct Polska i Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk POLSKA przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Robert Szajnar pełniący obowiązki naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie, Małgorzata Kupis dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie oraz Irena Kwoka nauczyciel geografii w II LO.
  Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była Polska. Zakres obejmował zarówno geografię fizyczną i społeczno-ekonomiczną, jak i regionalną. Niektóre zagadnienia były bardzo trudne i wymagały szerokiego zakresu wiedzy. Uczestnicy mierzyli się z pytaniami o sąsiadów Polski, województwa, szczyty górskie, formy rzeźby terenu, uprawę roślin, hodowlę zwierząt, lokalizację zabytków i miejsc pozyskiwania surowców naturalnych.
  Uczestnikom przed przystąpieniem do konkursu powodzenia życzyły panie: Barbara Pilawa-Kraus Wicestarosta Łańcucki oraz Małgorzata Kupis dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka. Podczas pierwszego etapu trzyosobowe drużyny odpowiadały na pytania, zapisując odpowiedzi na kartkach. Emocji dostarczał odliczany krótki czas przeznaczony na zademonstrowanie wiedzy geograficznej. Do finału awansowały 3 najlepsze zespoły: z Soniny i dwóch łańcuckich gimnazjów.
  Finaliści - pokrzepieni wiedzą w czasie prelekcji prof. Fedana - zmagali się z zadaniami dotyczącymi pracy z mapą, znajomości polskich obiektów wpisanych na listę UNESCO, wiedzy o poszczególnych województwach oraz z geograficznymi obliczeniami. Po tych konkurencjach przyszła wreszcie pora na uhonorowanie laureatów i uczestników konkursu. Nagrody dla nich ufundowały: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Szkoła Języków Obcych Promar International w Łańcucie oraz II Liceum Ogólnokształcące.
  A oto wyniki V Powiatowego Konkursu Geograficznego: I miejsce - zespół z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łańcucie (Barbara Pacyna, Weronika Sandomierska, Kacper Sawicki) opiekun: Dariusz Michno, II miejsce - zespół z Soniny (Mateusz Baran, Michał Kosiorski, Bartosz Pasierb) opiekun: Wojciech Michna, III miejsce - Zespół z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łańcucie (Marika Brzezińska, Kamila Prajs, Szymon Barwiński) opiekun: Marek Paluch.
  W trakcie uroczystego podsumowania konkursu uczestnicy odbierali gratulacje i nagrody, a także z uśmiechem pozowali do zdjęć z Syriuszem – maskotką Unii Europejskiej. W ten sposób zamknięta została pełna ducha rywalizacji, ciekawości poznawania i dobrej zabawy jubileuszowa edycja Powiatowego Konkursu Geograficznego w II LO.

tekst: Małgorzata Skrobacz II LO Łańcut
zdjęcia: Jakub Kowalczyk, Paulina Wiater, Karolina Solarz