08-01-2010

Wracając z Warszawy delegacja przedstawicieli Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego i dyrektorów szpitali przekazała niniejszy komunikat w sprawie najnowszych informacji odnośnie zawierania przez podkarpackie szpitale kontraktów na 2010 r. z NFZ. W czwartek 7 stycznia br. przeprowadzono rozmowy w Ministerstwie Zdrowia, które trwały od godz. 15-tej do 19-tej. Spotkanie zostało zorganizowane przez Dyrektora Biura ZPP Marka Wójcika. Uczestnikami byli samorządowcy oraz dyrektorzy szpitali z województw: lubelskiego, warmińsko - mazurskiego oraz podkarpackiego. W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści, w szczególności z Podkarpacia była obecna Poseł Krystyna Skowrońska, która uważnie przysłuchiwała się merytorycznym rozmowom. Stronę rządową reprezentował Wiceminister Zdrowia Jakub Szulc oraz pracownicy Ministerstwa Zdrowia.
  W czasie spotkania udało się poinformować Wiceministra Szulca oraz jego pracowników o złej sytuacji finansowej szpitali w województwach Polski Wschodniej oraz o przyczynach, które do tego doprowadziły.
  W toku dyskusji zostały wypracowane następujące ustalenia końcowe:
1) Minister jeszcze w dniu 7 stycznia 2010 r. poleci dyrektorom oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia z województw Polski Wschodniej wstrzymać zaplanowane na 8 stycznia br. rozpisanie nowych konkursów na kontraktowanie świadczeń medycznych na 2010 r.
2) Do poniedziałku 11 stycznia br. Ministerstwo Zdrowia zajmie stanowisko w sprawie żądań finansowych, które zostały mu przedstawione przez przedstawicieli poszczególnych województw, znajdując odpowiednie argumenty.
  W szczególności reprezentując podkarpackie szpitale dyrektorzy zaproponowali kompromisowe rozwiązanie, aby czerwiec 2009 r. (ustalona baza na spotkaniu Ministerstwa Zdrowia z ZPP z 22 grudnia 2009 r.) dotyczyła pełnego kontraktu dla szpitali (również z opieką długoterminową, psychiatrią, rehabilitacją oraz izbą przyjęć), a nie tylko tzw. oddziałów szpitalnych.
  Łączna brakująca kwota z NFZ, która zabezpieczyłaby realizację kontraktów przez publiczne szpitale z Podkarpacia wynosi ok. 42 mln. zł, co spełniłoby postulaty protestujących i pozwolił podpisać kontrakty na 11 miesięcy 2010 r.
  Niżej podpisani pod komunikatem mają świadomość, że gdyby Ministerstwo Zdrowia przystało nawet w 100 % na żądaną kwotę, to i tak nie daje to jeszcze pełnego komfortu do funkcjonowania w 2010 r. podkarpackich szpitali. Należne pieniądze za nadwykonania kontraktów w latach 2008 - 2009 nadal są sprawą nie uregulowaną w drodze negocjacji. Dlatego pozostaje to do indywidualnej oceny każdego z podkarpackich szpitali, czy będzie tych pieniędzy dochodził na drodze sądowej.
 Spotkanie dyrektorów dotyczące podpisania aneksów z Narodowym Funduszem Zdrowia sugerujemy po otrzymaniu oficjalnej informacji z Ministerstwa Zdrowia, prawdopodobnie będzie to wtorek 12 stycznia br.

Podpisani pod komunikatem

Adam Krzysztoń - Starosta Łańcucki,
Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego,

Robert Godek - Starosta Strzyżowski,
Członek Zarządu Związku Powiatów Polskich,

Zbigniew Kiszka - Starosta Przeworski

Bernard Waśko - Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie

Krzysztof Przyśliwski - Prezes Zarządu "Centrum Medycznego w Łańcucie" Sp. z o.o.