Kierunki lotnicze w łańcuckiej szkole już od września

30-01-2019

29 stycznia 2019 r. podpisana została umowa pomiędzy Powiatem Łańcuckim a EME Aero, firmą z branży lotniczej, na mocy której od nowego roku szkolnego w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie powstaną dwie klasy patronackie o specjalności technik-mechanik lotniczy, w systemie tzw. kształcenia dualnego, czyli łączącego naukę teoretyczną prowadzoną w szkole w porozumieniu z potencjalnym pracodawcą, z praktyką zawodową organizowaną w jego zakładzie pracy. Dzięki porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Łańcucie firma postanowiła organizować staże i praktyki dla uczniów łańcuckich szkół technicznych, od kilku lat przygotowywanych do współpracy z przemysłem. Tego samego dnia Zarząd Powiatu Łańcuckiego podpisał również porozumienie o współpracy z Politechniką Rzeszowską wspierające kształcenie zawodów branży lotniczej: technika mechanika lotniczego i technika awionika w łańcuckiej szkole.

W spotkaniu uczestniczyli Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof.dr hab. inż. Tadeusz Markowski, Dyrektor Wojewódzkiego Urzedu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop. Firmę EME Aero reprezentowali Derrick Siebert oraz Dr Uwe Zachau Członkowie Zarządu EME Aero oraz Aleksandra Szafraniec Dyrektor Personalny.

EME Aero jest firmą z branży lotniczej, która w przyszłym roku otworzy  zakład serwisowania silników lotniczych. Nowoczesny obiekt firmy budowany jest w podrzeszowskiej Jasionce. Rocznie ma być tam serwisowanych ponad 450 silników lotniczych typu GTF z serii Pratt&Whitney 1000G.To wspólna inwestycja Lufthansy i MTU, której lokalizację wybrano ze względu na rosnący od lat potencjał branży lotniczej na Podkarpaciu. Zakład ma rozpocząć pracę za rok, ale już teraz firma kształci przyszłe kadry. W tym celu kosztem 2 mln dolarów w Jasionce powstało centrum szkoleniowe EME Aero. Do roku 2026 firma ma zatrudnić 1000 pracowników.

Fot. dzięki uprzejmości Jacka Króla Dyrektora ZS nr 3 im. M. Kopernika w Łańcucie