Już w marcu EKONOMIK leci do Irlandii

31-01-2019

W Zespole Szkół nr 3 w Łańcucie trwają intensywne przygotowania do staży zagranicznych w Irlandii. Zaczęło się od akcji promocyjnej w szkole, przeprowadzono rekrutację i wyłoniono grupę 17 uczniów, którzy w marcu wylecą do Maloow w Irlandii. Są to uczniowie uczący się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec i technik usług fryzjerskich. W chwili obecnej trwają zajęcia z zakresu przygotowania językowego i kulturowego. Odbyło się spotkanie dyrektora, koordynatora projektu i nauczycieli-opiekunów z rodzicami uczniów biorących udział w projekcie. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję poznać Panią Patrycję Pilarek przedstawiciela irlandzkiej instytucji Youth International Training (wideokonferencja), która zajmuje się organizacją staży na miejscu. Uczniowie będą mieszkać u irlandzkich rodzin, a staż odbędą w zakładach pracy zgodnie ze swoim zawodem. Na miejscu cały czas będzie przebywać dwoje nauczycieli. W trakcie pobytu planowane są również wycieczki i spotkania przybliżające naszym uczniom tradycje i kulturę Irlandii.

Działania realizowane są w ramach Projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem głównym projektu jest dostosowanie kwalifikacji uczniów do poziomu zgodnego z wymogami europejskiego rynku pracy oraz poprawa jakości kształcenia i szkolenia zawodowego w ramach współpracy europejskiej. Cele szczegółowe obejmują następujące zagadnienia:

• przyswojenie nowych umiejętności i praktycznej wiedzy z zakresu technologii i technik stosowanych w irlandzkiej branży fryzjerskiej, ekonomicznej, handlowej i reklamowej,
  • przygotowanie do elastycznego zatrudnienia i samozatrudnienia,
  • doskonalenie i poprawę sprawności posługiwania się językiem angielskim,
  •  kształcenie postaw przedsiębiorczości, asertywności, kreatywności i otwartości na nowe działania,
  • rozwijanie kompetencji społecznych i międzykulturowych,
  • poprawa jakości pracy szkoły,
  • zwiększenie atrakcyjności kształcenia zawodowego w powiecie i regionie,
  • ze strony partnera zapewnienie staży na wysokim poziomie, zwiększając perspektywy kariery i rozwoju osobistego uczestników.

Nasz partner - Your International Training zapewni dla naszych uczniów staże w lokalnych firmach. Program praktyki jest ujęty w harmonogramie kształcenia dla poszczególnych zawodów. Jest on również zgodny z podstawą programową dla praktyk w trakcie szkolenia zawodowego w danej klasie.

Rezultaty projektu:

• nabycie nowych umiejętności i kompetencji, w tym pozytywne zakończenie praktyk potwierdzone certyfikatem Europass Mobilność i ECVET,
  • podniesienie umiejętności językowych (certyfikaty),
  • wypracowanie gotowości do podejmowania pracy w krajach UE, poprzez m.in. podniesienie samooceny,
  • poszerzenie oferty edukacyjnej przez szkołę i podniesienie jej rangi jako placówki o wysokim poziomie kształcenia zawodowego,
  • zdobycie doświadczenia w zakresie realizacji projektów unijnych,
  • budowanie i zdobywanie nowych doświadczeń przez partnera YIT, w zakresie projektów modelowych o znaczeniu długofalowym.

W październiku 2019 r. do Irlandii poleci kolejna grupa 17 uczniów tym razem uczących się w zawodach: technik organizacji reklamy, technik ekonomista i technik usług fryzjerskich.

Jacek Król Dyr. ZS nr 3