Jak przekształcano szpital we Wrześni?

24-07-2008

W dniach 22-23 lipca br. delegacja samorządu Powiatu Łańcuckiego zapoznała się na miejscu z procesem przekształcenia Szpitala Powiatowego we Wrześni w spółkę prawa handlowego. Ze strony samorządu powiatu łańcuckiego wzięli udział: Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, radni Rady Powiatu Łańcuckiego z Przewodniczącym Stanisławem Pankiem, Wiceprzewodniczącym Józefem Bawołem, Przewodniczącym Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów Karolem Pelcem, a także prawnik Krzysztof Ozga członek Komisji. Byli także przedstawiciele SP ZOZ w Łańcucie: dyrektor Krzysztof Przyśliwski, wicedyrektor Urszula Trojnar i radca prawny Edyta Stelmach.
  Według posiadanych informacji na 345 szpitali powiatowych w Polsce przekształconych w spółki prawa handlowego jest obecnie około 63 szpitale. Wybór szpitala we Wrześni był podyktowany bardzo podobnymi warunkami jego działalności, do tych które są w naszym powiecie łańcuckim. Podobna wielkość powiatu i zbliżona ilość mieszkańców.
  Również szpital we Wrześni nie był zadłużony i przekształcenie nie miało na celu oddłużenia. Argumentami przemawiającymi za przekształceniem była potrzeba nowych znaczących i kosztownych inwestycji, które pozwolą zmodernizować i nowocześnie wyposażyć istniejące oddziały szpitalne oraz świadczyć wysokospecjalistyczne usługi medyczne. Pozwoli to spełnić wymogi dostosowania szpitala powiatowego do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej oraz utrzymać istniejące miejsca pracy.
  Dzięki bardzo dużej uprzejmości Starosty Wrzesińskiego Dionizego Jaśniewicza, jego zastępcy i Prezesa Zarządu Szpitala Powiatowego we Wrześni, nasza delegacja uzyskała obszerne informacje o harmonogramie oraz decyzjach i uchwałach podejmowanych w związku z procedurą przekształcenia szpitala powiatowego.
  Na sesji Rady Powiatu Łańcuckiego Komisja ds. Przekształceń w SP ZOZ w Łańcucie, która ma długą nazwę "Komisja  do określenia zasad zagospodarowania nieruchomości i warunków współpracy z inwestorem zewnętrznym oraz przygotowania harmonogramu prac związanych z rozpoczęciem inwestycji <Budowa Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego>” przedstawi radnym sprawozdanie ze swoich prac. Zapozna też Radę z doświadczeniami innych samorządów w tym zakresie.