Jak chronić gospodarstwa przed Afrykańskim Pomorem Świń

21-07-2017

W dniu dzisiejszym w Starostwie Powiatowym w Łańcucie odbyło się spotkanie, którego głównym tematem był Afrykański Pomór Świń, choroba, która ostatnio intensywnie szerzy się w Polsce oraz w Państwach sąsiednich. Inicjatorem spotkania był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, a uczestniczyli w nim Powiatowi Lekarze Weterynarii oraz Ośrodki Doradztwa Rolniczego z terenów: Powiatu Łańcuckiego, Przeworskiego oraz Powiatu Leżajskiego. Podczas spotkania Pan Leszek Bar – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łańcucie, powiedział, że choroba ta nie zagraża ludziom, ale jest bardzo szkodliwa dla gospodarki i niebezpieczna dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Stwierdzenie ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń powoduje duże straty finansowe oraz blokuje handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki oraz niestety powodem jej szerzenia bywa także człowiek, dlatego poniżej przypominamy 
o zasadach bioasekuracji, których należy bezwzględnie przestrzegać:        
•    zgłaszać zachorowania i padnięcia  świń oraz znalezionych padłych dzikich zwierząt  do lekarza weterynarii,
•    kupować świnie wyłącznie z pewnego  źródła,
•    utrzymywać trzodę chlewną w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
•    stosować tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
•    wykładać maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.
Przestrzeganie wymienionych zasad przyczyni się do ochrony gospodarstw przed tą chorobą, a w razie jej wystąpienia, umożliwi otrzymanie odszkodowań rekompensujących straty.