IV Spartakiada Osób z Niepełnosprawnością Powiatu Łańcuckiego

15-04-2011

W sobotę 9 kwietnia 2011 r. w hali MOSIR w Łańcucie już po raz kolejny odbyła  się   Spartakiada Osób z Niepełnosprawnością. Imprezę zorganizował Caritas Archidiecezji Przemyskiej wraz z Duszpasterstwem Osób Niesłyszących Rejonu Łańcuckiego  przy współpracy Starosty Powiatu Łańcuckiego oraz dzięki pomocy Burmistrza Miasta Łańcuta.
Głównym celem Spartakiady była aktywizacja środowisk osób niepełnosprawnych oraz rozwijanie specyficznych form kultury fizycznej, a także popularyzacja terapii ruchem dla relaksu psychicznego i fizycznego. Impreza tradycyjnie już miała charakter sportowo-rekreacyjny. Jak w ubiegłych latach poziom trudności w poszczególnych konkurencjach był dostosowany do możliwości wszystkich uczestników tak, by osoby z największą nawet dysfunkcją mogły być aktywnymi uczestnikami. Ważną jej rolą była integracja osób niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami oraz umocnienie u dzieci ze specyficznymi problemami edukacyjnymi odwagi i przekonania o możliwości czynnego udziału w życiu niepełnosprawnych.
W Spartakiadzie udział wzięło około 300 osób z niepełnosprawnością: PZN Koła Powiatowego w Łańcucie, NORW w Wysokiej, DPS w Łańcucie, ŚDS w Łańcucie, ŚDS               w Rakszawie, ZAZ w Woli Małej i Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła Terenowego w Łańcucie. Imprezę wsparli również aktywnym udziałem wolontariusze ze Szkolnego Koła „Caritas” z Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie  i młodzież z Schroniska dla Nieletnich                        w Łańcucie.
Na początku Spartakiady grupa dzieci „Śpiewające dłonie” z Sieniawy  wykonała piosenkę w języku migowym „Między ciszą a ciszą ”. Po oficjalnym otwarciu imprezy   rozpoczęły się zawody sportowe: przeciąganie liny, rzut woreczkiem do celu, zawody na balonach, rzut lotką do tarczy, tenis stołowy, badminton, rzut piłką do kosza, dźwiganie sztangi leżąc.
Ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy cieszył się pokaz  akrobatyki, który zaprezentowali członkowie klubu LUKS „Zieloni” Łańcut. Klub ten prowadzony jest przez Pana dr Adama Bieleckiego.
Po sportowych zmaganiach organizatorzy wręczyli zawodnikom medale, statuetki nagrody. Fundatorami nagród byli Posłowie na Sejm RP Pan Kazimierz Gołojuch i Pan Jan Bury.
Podczas całej spartakiady zauważyć można było jak wiele radości i szczęścia daje osobom z niepełnosprawnością możliwość uczestniczenia w tego typu imprezach oraz jak ważne jest wdrażanie do współzawodnictwa i rywalizacji sportowej. Służy to bowiem rozwijaniu motywacji do podejmowania samodzielnych działań na rzecz rozwoju fizycznego.
Obserwując osiągnięcia osób z niepełnosprawnością lepiej rozumiemy ich potrzeby, stajemy się wobec nich bardziej tolerancyjni i otwarci. Najważniejsze wydaje się jednak to, że osoby te same zaangażowały się w zorganizowanie tak poważnego przedsięwzięcia, jakim jest  Spartakiada Osób Niepełnosprawnych.
Zapraszamy za rok!
Duszpasterz Niesłyszących ks. Jan Franków