II Powiatowe Święto Żniw w Soninie

09-08-2011

W niedzielę 7 sierpnia mieszkańcy Łańcuta i okolic bawili się w Soninie na II Powiatowym Święcie Żniw. Impreza, nad którą patronat honorowy objął Starosta Łańcucki i Wójt Gminy Łańcut rozpoczęła się o godzinie 12.00 na Chmielarni w Soninie. Święto Żniw rozpoczęło się od zbioru zboża tradycyjnymi metodami. Poza grupami z Soniny i Rakszawy udział wzięli także zaproszeni  Węgrzy. Ubrani byli w tradycyjne węgierskie stroje i zaprezentowali nieco odmienny od Polskiego sposób pracy przy żniwach. Każdemu żniwiarzowi towarzyszyła kobieta zbierająca plony, która wiązała je w snopki. Na koniec odbyło się młócenie za pomocą tradycyjnych cepów. W trakcie tych czynności Roman Skomra, który jest Przewodniczącym Rady Gminy Łańcut, przybliżał publiczności narzędzia oraz sposób pracy ówczesnych żniwiarzy. Poza tradycyjnymi technikami zaprezentowano również nowoczesny kombajn do zbioru zbóż, kukurydzy oraz soi. Po zakończonej pracy rozpoczęła się część artystyczna, w której wziął udział zespół z Soniny oraz orkiestra dęta z Kraczkowej. O godzinie 14.00 odbyła się msza polowa odprawiona przez proboszcza sonińskiej parafii.
Po niej nastąpiło przejście na teren Stadionu Sawa Sonina. Na przygotowanej scenie wręczono medale wszystkim żniwiarzom. Po odznaczeniu Wójt Gminy Łańcut Pan Zbigniew Łoza otworzył Biesiadę Pszczelarską oraz Smaki i Aromaty z Galicyjskiej Chaty. W czasie trwania imprezy była możliwość korzystania z licznych atrakcji oraz degustacji regionalnych miodów i wyrobów okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich. Na scenie poza występem zespołów folklorystycznych i artystycznych odbywały się także konkursy kulinarne,  a także teoretyczne i praktyczne rady dla pszczelarzy. Święto żniw zakończyła o godzinie 19.30 zabawa taneczna

Sonina żniwa