I Powiatowe Międzyszkolne Zawody w Grzybobraniu JULIN’ 2008

16-10-2008

Zespół Szkół Tekstylno-Gospodarczych im. Bolesława Żardeckiego w Rakszawie zorganizował 30 września 2008 r. I Powiatowe Międzyszkolne Zawody w Grzybobraniu w lesie w Julinie. Na zawody kończące obchody Dni Powiatu Łańcuckiego zostały zaproszone reprezentacje wszystkich szkół średnich z terenu powiatu łańcuckiego. Zgodnie z regulaminem trzyosobowe drużyny pod opieką nauczyciela wystawiły takie szkoły ponadgimnazjalne z Łańcuta jak: I LO im. Henryka Sienkiewicza, Zespół Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka, Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Nr 3 im. Mikołaja Kopernika, a także Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki z Wysokiej. Zwyciężyli gospodarze - ZSTG w Rakszawie, którego uczniowie Karol Stopyra i Krzysztof Buszta pod opieką mgr Marcina Bardjana zebrali rekordową ilość grzybów deklasując pozostałe zespoły.
  Już o godzinie 8.00 wszystkie obecne zespoły na starcie wpisały się na listę uczestników w Julinie na parkingu przy dworku myśliwskim. Zespoły miały czas na zbieranie grzybów do godziny 11.30. Każda reprezentacja otrzymała wycinek mapki, na której zostały zaznaczone m.in.: miejsce wyjścia, zbiórki, a także drzewostan wyznaczonego terenu do grzybobrania. Miejscem zbiórki kończącej zawody był tzw. „Marysin”, obiekt należący do koła myśliwskiego „Dzik” z Leżajska. Zgodnie z regulaminem zawodów każdy jadalny gatunek grzyba był punktowany i tak np. za 1 kg borowików było 40 pkt. Dodatkowo ogłoszono konkurs na najpiękniejszy okaz grzyba.
  Na koniec września br. nie było wysypu grzybów, ale pomimo to zbiory były naprawdę udane. Poszczególne zespoły prezentowały swoje zbiory na stołach, gdzie przeważały maślaki, ogromne kapelusze kań, podgrzybki, kozaki, nie zabrakło również „królewskich” grzybów - borowików. Zdaniem wszystkich uczestników nie było sensu ważyć grzybów, ponieważ stół reprezentacji z ZSTG w Rakszawie „uginał” się pod ich ciężarem grzybów i przyznano im jednogłośnie zwycięstwo. Jury pozostałym reprezentacjom przyznało drugie miejsce. W konkurencji na najpiękniejszy okaz grzyba wygrała uczennica Katarzyna Babiarz z II LO z Łańcuta.
  Zwycięzcy zawodów otrzymali z rąk wicestarosty Józefa Rzepki i dyrektora ZSTG w Rakszawie Jacka Króla nagrody w postaci dyplomów, atlasów grzybów oraz upominków ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Łańcucie. Zawody prowadził Andrzej Bardjan, który podziękował wszystkim zespołom za udział. Podkreślił on, że główną ideą tych zawodów nie było nazbieranie grzybów lecz pokazanie młodym ludziom, że taka forma rekreacji i spędzania czasu wolnego może być wspaniałym doświadczeniem, zbliżającym ludzi do przyrody. Serdeczne podziękowania przekazano też ks. Piotrowi Piechucie, który jako członek Koła Myśliwskiego „Dzik”, udostępnił ośrodek w Marysinie. Na koniec uczestnicy zawodów przy pieczonej kiełbasie mieli okazję na gorąco wymienić swoje wrażenia z grzybobrania. Organizatorzy już zapraszają wszystkich grzybiarzy do Rakszawy na przyszłoroczne II Powiatowe Zawody w Grzybobraniu.