I Międzynarodowy Konkurs Matematyczny im. Prof. Jana Marszała

07-10-2009

W dniach 25-27 września 2009 r. w ramach Dni Powiatu został zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie, po raz pierwszy w obsadzie międzynarodowej, Konkurs Matematyczny im. prof. Jana Marszała. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny ze szkół średnich państw Euroregionu Karpackiego - Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski. Konkursowi patronował Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie. Przewodniczącym i głównym organizatorem zawodów był dr Eugeniusz Śmietana przy współpracy Aldony Stolarskiej - Ferenc i Władysławy Kluz - Chłandy.
  Uczniowie mieli do rozwiązania 3 zadania w ciągu 180 min. Były to zawody indywidualne i drużynowe. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Dla wszystkich przygotowano różne atrakcje turystyczne i artystyczne. Uczniowie I LO w Łańcucie przeprowadzili także dla uczestników konkursu warsztaty matematyczne. Zawody te zainaugurowały cykl konkursów matematycznych dla szkół Euroregionu Karpackiego. Następne edycje będą organizowane przez szkoły innych państw.
  Wyniki I Międzynarodowego Konkursu Matematycznego im. Prof. Jana Marszała przedstawiają się następująco. Drużynowo: I miejsce – Polska,  II miejsce – Rumunia, III miejsce – Węgry, IV miejsce – Ukraina. W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajęli: Bartłomiej Ryniec, Grzegorz Cisek, Tomasz Nocek – Polska, II miejsce – Bianca Raluca Berezoschi – Rumunia. Wyróżnienia otrzymali: Aleksander Cikuj – Ukraina, Júlia Csávás, Nikolett Urbán, Pál Mihályi – Węgry, Teodora Silea-Volintiru, Cristian Ursacius – Rumunia.