Gościliśmy nauczycieli z Perl w Niemczech

19-06-2017

Stwierdzenie, że wymiana młodzieżowa niesie ze sobą wiele zalet nie jest odkrywcze. Uczestniczenie w takiej wymianie pogłębia kompetencje językowe, ale również wymaga umiejętności personalnych, takich jak: odwaga, chęć poznania czegoś nowego, otwartość. Wymiany takie pozwalają nie tylko poszerzyć wiedzę o świecie i innych kulturach, zdobyć nowe doświadczenia, ale i udoskonalić szeroko rozumianą edukację.
Od początku bieżącego roku trwały rozmowy pomiędzy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie a samorządami powiatu łańcuckiego i miasta Łańcuta, które doprowadziły do wizyty na Ziemi Łańcuckiej przedstawicieli wielokulturowej szkoły w Perl w Niemczech – Deutsch-Luxemburgisches Schengen-Lyzeum. Delegacja pod przewodnictwem dyrektora placówki, Volkera Staudta, odwiedziła Zespół Szkół Nr 1 Szkołę Podstawową Nr 4 oraz I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Obie szkoły zaprezentowały się niemieckim gościom, skupiając się na wieloletniej tradycji edukacyjnej oraz osiągnięciach uczniów.  By poznać pełnię możliwości prezentujących kulturę i tradycje naszego regionu nauczyciele Deutsch-Luxemburgisches Schengen-Lyzeum odwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, Muzeum-Zamek w Łańcucie, Skansen w Markowej oraz Zagrodę Garncarską w Medyni Głogowskiej, gdzie nauczyciele przeszli krótki kurs toczenia na kole. Podsumowując dwudniowy, niezwykle bogaty program pobytu, Volker Staudt, podkreślił bogactwo kulturowe i różnorodność powiatu łańcuckiego, wyrażając nadzieję na nawiązanie sformalizowanej współpracy pomiędzy szkołami.