Góra grosza na kuchnię

03-11-2008

W czasie kwesty na cmentarzu w Łańcucie 1 listopada br. 127 wolontariuszy zebrało 18 tysięcy 640 złotych 13 groszy i 20 euro na utrzymanie kuchni, prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im Św. Brata Alberta Koło w Łańcucie.

Łańcucianie byli hojni. To tak, jakby każdy z mieszkańców naszego miasta dał złotówkę. Ale pieniądze wrzucali także mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy w tym dniu odwiedzali groby bliskich na łańcuckim cmentarzu.
- Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc. I tym, którzy wrzucali datki, bo każdy grosz się liczy, i tym, co poświęcili swój czas i kwestowali. Pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie kuchni, w szczególności na opłaty za prąd i gaz. Nasza kuchnia w Łańcucie wydaje 140 do 150 obiadów dziennie. Obiady są dwudaniowe, od sponsorów mamy prawie codziennie drożdżówki i raz w tygodniu ciastka. Ta kwesta jest dla nas bardzo ważna. Dotacja kończy się z końcem grudnia, do maja przyszłego roku kuchnia będzie utrzymywana tylko za pieniądze z kwesty – tłumaczy prezes łańcuckiego koła Józefa Kogut. W najbliższych tygodniach w kuchni albertyńskiej będą przygotowywane paczki na Mikołaja, a później największa w mieście wigilia, na którą pierogi i uszka ulepią wolontariusze. W tej chwili najbardziej potrzebujemy ziemniaków, to podstawa przygotowywanych u nas posiłków.
  Łańcuckie Koło ma także inne potrzeby i inne problemy. Kuchnia mieści się w starym budynku. Udało się wymienić 8 okien, do połowy listopada wymienione zostaną kolejne. Brakło pieniędzy na 4 okna. Nie ma też środków na osuszenie piwnic i wymianę zniszczonych, rozeschniętych drzwi wejściowych.
Bernadetta Kochman, "Gazeta Łańcucka" listopad 2008, Nr 11/161

Pomoc można zgłaszać pod numerem telefonu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Łańcucie 017 225 28 68.
  Każdy kto jeszcze chciałby wesprzeć Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Łańcucie ul. Ottona z Pilczy 2 może wpłacić pieniądze na „Kuchnię Albertyńską” w banku Pekao S.A.I/O Łańcut na konto nr 25 1240 2643 1111 0000 3778 2265

P.S.
  W tym roku wśród grona 127 wolontariuszy 25 było ze Starostwa Powiatowego w Łańcucie, które reprezentowali radni powiatowi, pracownicy oraz ich rodziny. W kweście na Kuchnię Albertyńską wzięły udział następujące osoby: Małgorzata Grad, Joanna Dubiel-Sowa, Adam Hadław, Magdalena Hadław, Aleksandra Iwan, Jan Kilian, Bernadetta Kochman, Robert Kochman,  Adam Krzysztoń, Marek Kuźniar, Krzysztof Lepak, Maria Machowska, Marian Machowska, Ludwik Markowicz, Ryszard Mędrala, Michał Puchała, Monika Puchała, Mieczysław Rejman, Sławomir Rejman, Józef Rzepka, Ewa Skoczylas, Anna Skórska, Agata Sońska, Magdalena Szadkowska, Damian Szubart. Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazaną bezinteresowną pomoc i wsparcie tej cennej społecznie inicjatywy.
Robert Kochman