Głos starosty Powiatu Saarpfalz o roli międzynarodowych partnerstw pomiędzy samorządami

05-11-2020

O roli międzynarodowych partnerstw pomiedzy samorządami mówił w czasie XXVI Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które miało miejsce w dniach 29-30 września 2020 r. mówił dr Theophil Gallo Starosta Powiatu Saarpfalz, Przewodniczący Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Kraju Saary. Goście z partnerskiego dla Powiatu Łańcuckiego niemieckiego powiatu wzieli udział w spotkaniu na zaproszenie Prezesa Zwiazku Powiatow Polskich Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki oraz Wiceprezesa ZPP Starosty Łańcuckiego Adama Krzysztonia.

Była to również okazja zaprezentowania ponad dwudziestoletniego funkcjonowania Powiatu Łańcuckiego poprzez promocję wydawnictwa "Powiat Łańcucki. Wczoraj i dziś".

Poniżej przedstawiamy przemówienie dr Theophila Christian Gallo Starosty Powiatu Saarpfalz Przewodniczącego Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Kraju Saary w czsie XXVI Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, 29-30 września 2020 roku: 

Tłumaczenie na język polski: dr Violetta Frys

Szanowny Panie Prezesie, szanowni Panowie Posłowie, szanowne Panie i Panowie Starostowie, drodzy Goście,

najpierw chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zaproszenie w imieniu towarzyszących mi osób, pani dr Violetty Frys, pani Beaty Hussong i pana Andrasa Motscha.

To dla nas wszystkich, również dla mnie jako starosty i prezesa Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Kraju Saary (Saarland) bardzo wielki zaszczyt, móc uczestniczyć w zgromadzeniu polskich starostów, zaszczyt, który napełnia nas dumą.

W zeszłym roku, kiedy mój przyjaciel starosta Adam Krzysztoń z Powiatu Łańcuckiego wspomniał, że zostanę zaproszony, byłem zachwycony tym pomysłem. Szczególnie cieszę się dlatego, że po przejściu poważnego wypadku widzę go tutaj dzisiaj zdrowego.

Fakt, że rzeczywiście tu jesteśmy, świadczy o ogromnej gościnności naszych polskich przyjaciół i partnerów, za co serdecznie dziękuję właśnie Adamowi Krzysztoniowi.

Powiat Saarpfalz (Saarpfalz-Kreis) od ponad 12 lat utrzymuje przyjazne stosunki z Powiatem Przemyskim reprezentowanym przez Jana Pączka. Jemu właśnie zawdzięczamy kolejne partnerstwo z Rejonem Pustomyty (Пустомитiвський Район) na Ukrainie.

Partnerstwo z Powiatem Łańcuckim powinno było zostać sformalizowane w maju 2020 roku, niestety przeszkodziła nam Korona. Podpiszemy to partnerstwo jak najszybciej i we właściwej formie.

Pomiędzy Krajem Saary i Województwem Podkarpackim istnieje od jedenastu lat partnerstwo. Ale nie tylko oficjalne partnerstwa są niezbędnymi ogniwami w przyjaźni między naszymi narodami.

To dzięki takim ludziom, jak Hans Bollinger, którego wymieniam tutaj jako przedstawiciela wielu osób, mamy od dziesięcioleci dobrze funkcjonujące partnerstwa szkolne, a w instytucji takiej jak Spohns Haus w gminie Gersheim w powiecie Saarpfalz co roku setki uczniów z Polski, Ukrainy i Kraju Saary spotykają się, poznają i uczą się siebie szanować, nawiązując trwałe przyjaźnie. Oprócz wspomnianych partnerstw Spohns Haus jest równie cennym mostem między naszymi narodami.

Istnieją jeszcze inne mosty, na przykład partnerstwo z Gminą Wieleń w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim w Województwie Wielkopolskim.

Powiat Saarpfalz to region biosfery, jesteśmy siedzibą Rezerwatu Biosfery Bliesgau, której przewodniczący stoi przed Państwem.

Chcemy również pracować ze sobą na tej płaszczyźnie jako region biosfery. Dlatego dwa tygodnie temu rozmawialiśmy o możliwościach współpracy z Rezerwatem Biosfery w Powiecie Bieszczadzkim podczas wideokonferencji ze starostą Markiem Andruchem. Cieszę się, że mogliśmy wczoraj wieczorem z nim osobiście porozmawiać.

Od jakiegoś czasu opracowujemy bardziej szczegółowe tematy, nad którymi możemy intensywniej pracować w ramach partnerstw, ale także poza nimi, jak również zbliżać się do siebie, zwłaszcza na poziomie lokalnym. Dlatego jest z nami Sekretarz Powiatu Saarpfalz Andreas Motsch. Chcemy również intensywniej organizować obozy młodzieżowe, dlatego przyjechała tu z nami odpowiedzialna za nie Beata Hussong. Dr Violetta Frys jest odpowiedzialna za partnerstwa i pracuje bezpośrednio w Biurze Starosty jako organ strategiczny.

Wszyscy wiemy, że w naszej wspólnej historii obok bohaterskich momentów istnieje również bardzo mroczny rozdział. Kiedy w 1832 roku podczas Festynu w Hambach kładziono podwaliny pod naszą demokrację, to polscy obywatele, ludzie, którzy przybyli do nas po listopadowych niepokojach w 1830 roku, wspierali nas w dążeniu do demokracji. Wtedy w naszym regionie wybuchł prawdziwy entuzjazm dla Polski!

Wiemy, że musimy uczyć się z historii, z mrocznych lat niemieckiej historii między 1939 a 1945 rokiem. Wiemy, że z powodu tej historii ponosimy szczególną odpowiedzialność za naszą młodzież, wśród której coraz bardziej zapomina się o tych wydarzeniach.

Nasze partnerstwa między szkołami, między powiatami i gminami są dlatego tak ważne, aby odpowiedzialnie strzec tej pamięci. Równie ważne jest wzajemne zrozumienie między nami, za co jestem niezmiernie wdzięczny naszym polskim przyjaciołom. Mam dwa wybitne przykłady zachowania naszych polskich przyjaciół, które wywarły na mnie głębokie wrażenie i bardzo mnie poruszyły, o których chcę opowiedzieć, nawet jeśli zabiorę tym Państwu trochę więcej czasu:

Kiedy byliśmy w zeszłym roku w Łańcucie, bardzo chciałem zobaczyć Muzeum Rodziny Ulmów, ale ono nie było częścią naszego programu. Zapytałem więc i szybko stało się możliwe zorganizowanie odwiedzin tego muzeum zaraz w pierwszym dniu.

Mój przyjaciel Adam Krzysztoń przeprosił  jeszcze trakcie podroży do muzeum mówiąc, że świadomie tak zdecydował, aby to muzeum i jego tematyka nie obciążały początku naszej współpracy.

Odpowiadając zapewniłem, że w szczególności to muzeum reprezentując bardzo dużo innych miejsc jest ważne i warte tego, aby zaistnieć właśnie na początku naszej współpracy, ponieważ musimy wiedzieć, dlaczego mamy partnerstwa. To, że nie chciano pokazać nam od razu tego muzeum było aktem szacunku do nas, który wywarł na nas wszystkich wielkie wrażenie. Dziękuję bardzo.

Innym przykładem była oficjalna część Dożynek Powiatowych 1 września 2019 r. w Powiecie Przemyskim w Gminie Krasiczyn. Zanim wówczas towarzyszący mi Sekretarz ds. Europy w Kraju Saary Roland Theis i ja mogliśmy zabrać głos na podium, przemawiali obok starosty Jana Pączka inni reprezentanci, w tym trzech posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Żaden z przedmówców nie wspomniał, zapewne ze względu na gości z Niemiec, że tego dnia minęło dokładnie 80 lat od napadu niemieckiego Wehrmachtu na Polskę. Roland Theis i ja po raz pierwszy odnieśliśmy się do tego tematu w naszych przemówieniach powitalnych.

To muzeum, te obiekty i doświadczenia muszą być dla nas podstawą, przewodnikiem, aby uwrażliwić naszą młodzież na to, że nie powtórzymy błędów, które popełniliśmy kiedyś.

Naszym wspólnym celem powinno być, aby Polska, Niemcy i w perspektywie też Francja współpracowały pod nazwą Trójkąta Weimarskiego w celu stworzenia jedności w Europie, silnej jedności. Wspólnym celem musi być zachowanie mostów, które zostały już zbudowane.

•          Mosty zbudowane przez byłego Ministra Spraw Zagranicznych Władysława Bartoszewskiego w jego nieustannym dążeniu do pojednania;

•          Most, który zbudował były Kanclerz Niemiec Willy Brandt 50 lat temu w grudniu 1970 r. w Warszawie swoim historycznym upadkiem na kolana i prośbą o przebaczenie;

•          I mosty, które zbudował Robert Schuman jako pionier francusko-niemieckiego porozumienia i „ojciec” idei reorganizacji zjednoczonej Europy.

Naszym zadaniem dzisiaj jest dbanie o utrzymanie tych mostów razem z naszymi partnerami tu w Polsce, ale także we Francji i wzmacnianie ich, niezależnie od zmian ogólnej sytuacji politycznej w Europie czy na świecie.

Każdy powiat, właściwie każda gmina, każda szkoła powinna mieć instytucję partnerską w Niemczech, w Polsce czy we Francji. Dlatego tak ważni są starostowie, wszyscy Państwo, którzy tu siedzicie.

Z pewnością jest to zadanie o znaczeniu narodowym. Istnieją jeszcze inne pomysły i aspekty, których omawianie teraz byłoby zbyt daleko idące.

Dziękuję, że mogę tutaj być i cieszę się na dalsze wspólnie spędzone godziny i może nawet wiele nawiązanych znajomości tu w Ossie.

Chciałbym zakończyć dawnym pozdrowieniem górników w Kraju Saary:

Glück Auf! Szczęścia! [rozumianego jako znalezienie nowego złoża i szczęśliwy wyjazd na powierzchnię]

Dziękuję bardzo!

Relacja z XXVI Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich