Fundacja pomogła dzieciom

16-12-2021

  W Centrum Medycznym w Łańcucie Fundacja Śnieżka postarała się, aby pacjenci Klinicznego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Dziennego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży mogli dochodzić do zdrowia w ładnie odnowionych wnętrzach. Łańcucki oddział psychiatrii dziecięcej jest jedynym na terenie województwa podkarpackiego i pierwszym z wielu oddziałów w Polsce, w których Fundacja Śnieżka przeprowadzi remont w ramach nowej edycji programu „Dziecięcy Świat w Kolorach”. W ramach ogólnopolskiego projektu od 2005 r. to 31. zrealizowana renowacja. Tym razem w misję wspierania dziecięcych ośrodków zdrowia psychicznego Fundacja włączyła wątek edukacyjny. Malunki przedstawiają najciekawsze obiekty muzealne i słynne postacie związane z lokalną historią Łańcuta. Efekty zakończonej właśnie kilkumiesięcznej renowacji pomieszczeń dziecięcej psychiatrii w Łańcucie mogli zobaczyć uczestnicy, którzy przybyli na uroczystość otwarcia 14 grudnia 2021 r. Sfinansowani przez Fundację Śnieżka malarze-artyści wykonali gładź, gruntowanie oraz malowanie ścian przy których zużyli łącznie 350 litrów gruntu, 1414 litrów farby i 1025 kg gładzi. W części została też wymieniona wewnętrzna stolarka drzwiowa na nową. Łączny koszt odnowienia obu oddziałów w Centrum Medycznym w Łańcucie przekroczył kwotę 100 tys. zł.
  Warto podkreślić, że również w ubiegłym roku na początku pandemii koronawirusa Fundacja Śnieżka wsparła Kliniczny Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Łańcucie pomocą rzeczową, aby jego pacjentom umożliwić bardziej aktywne spędzanie czasu, zaś personelowi, opiekunom i terapeutom ułatwić organizację codziennych czynności. Była to okazja do poznania sytuacji oddziałów i zaplanowania form dalszego wsparcia. Fundacji Śnieżka dziękujemy za wsparcie i wszelką pomoc oraz gratulujemy wspaniałego pomysłu w ramach nowej edycji programu „Dziecięcy Świat w Kolorach”.
  W materiałach udostępnionych przez Fundację czytamy m.in. że: „Oddział Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży to wyjątkowe miejsce, które pomaga nie tylko dzieciom, ponieważ, skuteczność i oczekiwane efekty terapii w dużym stopniu zależą od zaangażowania i pomocy całej rodziny. Dzieci, które trafiają na oddział nie poradzą sobie same z problemami emocjonalnymi, psychozami, zaburzeniami odżywiania czy innymi chorobami, muszą mieć przede wszystkim wsparcie w najbliższych, a rodzina powinna wiedzieć jak postępować z dzieckiem w przypadku zaostrzenia się choroby, dlatego po zakończeniu hospitalizacji, kontynuowana jest terapia, rozpoczęta w oddziale w formie indywidualnych spotkań z psychiatrą i psychologiem w Poradni Zdrowia Psychicznego.
  Dzieci, które nie wymagają już pobytu w oddziale stacjonarnym mają możliwość dalszego leczenia w Dziennym Oddziale Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, gdzie pod okiem wykwalifikowanego personelu uczestniczą w zajęciach szkolnych realizując jednocześnie program terapeutyczny.

Zdajemy sobie sprawę, że pandemia była dla dzieci i młodzieży niemałym obciążeniem. Szczególnie w obecnym czasie rosnące potrzeby psychiatrii dziecięcej w Polsce są trudne do zaspokojenia, dlatego i my chcemy pomóc w zakresie, w którym się specjalizujemy – mówi Aleksandra Małozięć, prezes Fundacji Śnieżka.
Liczymy na to, że dzięki zmianom rekonwalescencja dzieci i młodzieży będzie przebiegała w komfortowych warunkach, a nowe otoczenie pozytywnie nastroi i zaciekawi, motywując do poznania lokalnej historii – dodaje.

Barwne obrazy wspierają edukację

  Dla pomysłodawców było szczególnie istotne, aby po zmianach oddziały były nie tylko odświeżone, lecz także aby nowe dekoracje cieszyły oczy pacjentów i inspirowały do zgłębiania dziejów Łańcuta. Z tego względu na ścianach pojawiły się barwne ilustracje wykonane przez artystkę pochodzącą z Podkarpacia – Joannę Jeleniewską, która od lat współpracuje ze Śnieżką przy projekcie „Dziecięcy Świat w Kolorach”.
-Dzięki pracom malarki podczas spaceru po oddziale młodzi pacjenci mają szansę dowiedzieć się, że Łańcut stanowił kolebkę gry w polo na ziemiach polskich czy poznać sylwetkę pierwszego właściciela miasta, Stanisława Lubomirskiego. Opisy mają charakter interaktywny – znajomość historii można pogłębiać, wykorzystując kody QR – dodaje Piotr Drogoń, członek Zarządu Fundacji.
  To niejedyny edukacyjny, a przy tym nowoczesny element zmian: Fundacja Śnieżka przekazała szkole funkcjonującej przy oddziałach projektor multimedialny, który ułatwi dzieciom i młodzieży naukę podczas pobytu w łańcuckim Centrum Medycznym. Dodatkowo każdy pacjent otrzymał upominki.
  Dzięki dedykowanej stronie internetowej każdy może wirtualnie odwiedzić galerię autorskich obrazów i poznać wątki z lokalnej historii, zapraszamy na stronę internetową."
opracował Robert Kochman
zdjęcia: Centrum Medyczne w Łańcucie
https://fundacjasniezka.org/budowniczy-zamku-lancuckiego-stanislaw-lubomirski/
https://fundacjasniezka.org/biblioteka-w-lancucie/
https://fundacjasniezka.org/pierwszy-w-polsce-lot-balonem/
https://fundacjasniezka.org/zaginione-saneczki-krolowej-francuskiej-marii-leszczynskiej/
https://fundacjasniezka.org/pierwszy-klub-polo-w-polsce/