Franciszek Frączek "Moja droga do wolności" - premiera filmu w Rakszawie

22-09-2020

Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Lokalnego Van Pur zapraszają na premierę filmu  Franciszek Frączek "Moja droga do wolności". Starosta Łańcucki objął wydarzenie Patronatem Honorowym.

"Materiał filmowy jest historią 96 - letniego pana Franciszka Frączka, który od 73 lat mieszka w Wielkiej Brytanii, w Huntingdon w hrabstwie Cambridgeshire a pochodzi z Rakszawy. To człowiek, którego losy wiodą przez wojnę, liczne kraje Europy, w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Dla Polaków, szczególnie tych żyjących na emigracji, jest on wspaniałym przykładem człowieka, który nigdy nie zapomniał skąd pochodzi, gdzie są jego korzenie i pomimo swojego wieku i tylu lat poza Polską, włada piękną polszczyzną. Historia pana Franciszka jest tą, którą dziś już niezwykle rzadko możemy usłyszeć. Raczej czytamy o niej z podręczników do historii. Ale tam, nie ma takich emocji, wzruszeń, nie ma żywego człowieka. To, co chcemy pokazać w naszym filmie zawiera się w tych słowach: mimo burz dziejowych, bolesnych doświadczeń i życia poza ojczyzną Polska jest zawsze żywa w sercach powojennych emigrantów, a na pewno w sercu pana Franciszka Frączka".

Autorzy projektu: Daniel Guz, Monika i Grzegorz Wiącek