Finał Turniejów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

16-05-2007

Szkoła Podstawowa w Handzlówce, Publiczne Gimnazjum w Białobrzegach i Zespół Szkól nr 2 w Łańcucie to laureaci eliminacji powiatowych Turniejów bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Zawody miały miejsce kolejno w Krzemienicy – gimnazja, Szkole Podstawowej nr 2 w Białobrzegach, podstawówki i bazie autobusowej Veolia Transport Podkarpacie (dawniej PKS Connex) w Woli Dalszej.

Nowością podczas eliminacji w Krzemienicy było miasteczko ruchu drogowego, które przechodziło swoisty „chrzest bojowy” przed oficjalnym oddaniem go do użytku, które planowane jest na początek czerwca. Ponadto gimnazjaliści wykazywali się sprawnością w jeździe rowerowej na torze przeszkód i znajomością przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielanie pierwszej pomocy podczas testu teoretycznego.

W rozpoczęciu eliminacji uczestniczył poseł Kazimierz Gołojuch, który wcześniej, jeszcze jako wójt gminy wspomagał organizację zawodów, a ponadto ufundował piękne albumy dla zwycięskich ekip. Jego śladem podąża obecny wójt gminy, pan Edward Dobrzański, który uczestniczył w rozpoczęciu i zakończeniu zawodów, ufundował też efektowne puchary dla najlepszych ekip. Tradycyjnie pomocą w przygotowaniu i przeprowadzeniu turnieju służył Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie, firma Carmot EJP z Łańcuta użyczyła rowerów do prób sprawnościowych, Policealne Studium Medyczne z Łańcuta zapewniło opiekę medyczną i przyspieszony kurs pierwszej pomocy dla wszystkich. Dzięki temu, że wszystkie samorządy z naszego powiatu wyasygnowały pieniądze na nagrody, do czego dołożyły swoje „trzy grosze” – a właściwie po kilkaset złotych – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie i Fundacja „Bezpieczna Droga” z Wielunia, oprócz nagród dla najlepszych, można było kupić wartościowe upominki dla wszystkich biorących udział w eliminacjach.

Zawody w Krzemienicy rozpoczęły się przy niezbyt sprzyjającej pogodzie, ale przesłanie turnieju rozpędziło chmury i przy próbach sprawnościowych na torze przeszkód i w miasteczku ruchu drogowego świeciło już słońce. Kolejno 16 ekip, spośród 19 wszystkich gimnazjów, prezentowało swoje umiejętności. Po ukończeniu wszystkich konkurencji uczestnicy udali się na ciepły posiłek a jury podliczało wyniki. Zwyciężyli gimnazjaliści z Białobrzeg w składzie: Rafał Babiarz, Bartosz Puczkowski i Wojciech Słupek. Pola im ustąpili gospodarze z Krzemienicy, a na podium zmieścili się jeszcze uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Handzlówce. Gratulacje.

Eliminacje powiatowe dla szkół podstawowych odbyły się w Białobrzegach, gdzie stawili się laureaci eliminacji gminnych i miejskich. Ponieważ jeszcze boisko nie jest pokryte asfaltem, toteż nie było przygotowane miasteczko ruchu drogowego. Po testach teoretycznych i torze przeszkód zwyciężyli uczniowie z Handzlówki w składzie: Szymon Górak, Piotr Krupczak i Krystian Styś, przed gospodarzami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Białobrzegach i uczniami z Wydrza gm. Rakszawa.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rywalizowali w Ogólnopolskim Turnieju Motoryzacyjnym na obiektach Veolia Transport Podkarpacie, czyli tam, gdzie rok wcześniej. Na program eliminacji złożyły się test teoretyczny, tor przeszkód pokonywany na motorowerze i pierwsza pomoc. W otwarciu zawodów uczestniczył Starostwa Łańcucki, Adam Krzysztoń, Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie insp. Andrzej Reizer i wice prezes Veolii, pan Lech Kordas. Po zakończeniu konkurencji zawodnicy mieli okazję skorygować błędy popełnione podczas konkurencji pierwszej pomocy a następnie obejrzeli pokaz możliwości kierowcy i samochodu rajdowego, co było możliwe dzięki współpracy z Automobilklubem Rzeszowskim, którego członkowie przygotowali i sędziowali tor przeszkód. Zgodnie z tegorocznym regulaminem zawodnicy pokonywali tor przeszkód na motorowerze. Podczas przerwy na posiłek sędziowie podliczyli punkty, a po ich zsumowaniu okazało się, że zwycięstwo odnieśli uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie w składzie: Jacek Falandysz, Paweł Konieczny i Marcin Magoń. Prezes Kordas, który uczestniczył, obok Komendanta Powiatowego Policji, w rozdaniu nagród i zakończeniu eliminacji dorzucił jeszcze do puli nagród firmowe upominki dla wszystkich.

Zwycięzcy poszczególnych eliminacji będą reprezentować powiat łańcucki w zmaganiach wojewódzkich, ale wszyscy uczestnicy odnieśli sukces, biorąc w nich udział, ponieważ zdobyte umiejętności podniosą kulturę i bezpieczeństwo jazdy, a dzięki ratownikom medycznym będą potrafili dzielić fachowo pierwszej pomocy.

Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Powiatowej Komendy Policji w Łańcucie