Eliminacje Powiatowe XLI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” Edycja 2018

25-04-2018

24 kwietnia 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie po raz kolejny odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” Edycja 2018r.

W eliminacjach udział wzięło 24 laureatów eliminacji gminnych reprezentujących gminy Białobrzegi, Czarna, Łańcut, Markowa i Rakszawa.

W Ogólnopolskim Turniej Wiedzy Pożarniczej uczestniczyła młodzież w trzech grupach -  I grupa wiekowa (szkoły podstawowe) - 10 osób, II grupa wiekowa (gimnazja) - 9 osób, III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne) - 5 osób.

Eliminacje szczebla powiatowego przebiegały w dwóch etapach: I część pisemna – test, II część ustana, do której zakwalifikowano uczestników, którzy osiągnęli najlepsze wyniki z prac pisemnych w poszczególnych grupach.

Jury eliminacji powiatowych w składzie:

1. mł. bryg. Piotr Glac                           - Przewodniczący
  2. bryg. Mariusz Skrobacz                    - Członek
  3. bryg. Henryk Rydzik                         - Członek
  4. kpt. Łukasz Bułaś                             - Członek

W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa (szkoły podstawowe):

1. Bartłomiej Rak
  2. Bartosz Kuźniar
  3. Kinga Dyrda
  4. Kamil Stawarz
  5. Bartosz Pelc

II grupa wiekowa (szkoły gimnazjalne):

1. Małgorzata Kościsz
  2. Oliwia Kiełb
  3. Szymon Lęcznar
  4. Kinga Janas
  5. Alicja Olbrycht
  6. Kamil Sienkiewicz

III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne):

1. Klaudia Cisek
  2. Paweł Folta
  3. Karol Miś
  4. Adrian Waliszak

O kolejności zajętych miejsc I, II, III i IV w grupie II decydowała liczba punktów zdobytych w części pisemnej.

Do finału eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zakwalifikowali się:

• Bartłomiej Rak  SP w Husowie – grupa I (szkoły podstawowe),
  • Małgorzata Kościsz ZS w Medyni Głogowskiej - grupa II (szkoły gimnazjalne),
  • Klaudia Cisek – II LO w Rzeszowie - grupa III (szkoły ponadgimnazjalne)

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej stała na bardzo wysokim poziomie. O kolejności poszczególnych miejsc zadecydowała niewielka różnica punktowa uczestników. Finaliści w części ustnej wykazali się szeroką wiedzą i znajomością specjalistycznych zagadnień związanych z tematyką pożarniczą.

Na uczestników i laureatów czekały dyplomy, statuetki oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łańcucie, Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie oraz Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Łańcucie.

Dla uczestników finału powiatowego przeprowadzona została również lekcja w Sali Edukacyjnej „OGNIK”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z działaniem różnych instalacji przeciwpożarowych, sposobem ewakuacji z zadymionego obiektu, sposobami gaszenia ognia oraz udzielaniem pierwszej pomocy. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się również ze sprzętem i samochodami będącymi na wyposażeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie.

XLI eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbędą się 18 maja 2018 r. w Miejskim Zespole Szkół w Strzyżowie.

Wszystkim uczestnikom i finalistom gratulujemy, a laureatom życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich.

opracowanie: sekc. Paweł Pieniążek, KP PSP Łańcut
zdjęcia: sekc. Paweł Pieniążek, KP PSP Łańcut, Pan Jan Jabłoński, opiekun MDP OSP Rakszawa