Ekonomik zachęca do oddawania krwi.

16-12-2011

W dniach 22 -26 listopada obchodziliśmy w Polsce Dni Honorowego Krwiodawstwa. Również w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie z inicjatywy Młodzieżowego Klubu Honorowych Dawców Krwi „Kropelka” oraz Samorządu Uczniowskiego zorganizowaliśmy  akcję informacyjną, propagującą potrzebę honorowego oddawania krwi.
Pełnoletni uczniowie brali udział w spotkaniu z honorowym krwiodawcą, który zapoznał ich  z tą jakże szczytną ideą, jak również  odpowiedział  na wszystkie pytania i wątpliwości młodzieży.
W czwartek, 24 listopada uczniowie (krwiodawcy) wraz z opiekunami zorganizowali happening na ulicach miasta Łańcuta. Rozmawiali z przechodniami, przypominając im o Dniach Krwiodawstwa, zachęcali do oddawania krwi, rozdawali przygotowane przez siebie ulotki, balony   oraz cukierki.
Ponadto przed szkołą wystawione było stoisko informacyjne o krwiodawstwie. Odwiedzili też urzędy i instytucje tj.: banki, Burmistrza Łańcuta, Starostwo Powiatowe, Miejski Dom Kultury, Powiatową Komendę Policji. Wszędzie przyjmowani byliśmy bardzo życzliwie.
W piątek 25 listopada grupa 47 uczniów wraz z opiekunami udała się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Podczas wykładu, który uczniowie wysłuchali z zainteresowaniem omówiona została m.in. rola krwi  w życiu każdego człowieka, szczególnie jej znaczenie dla chorych, noworodków i poszkodowanych w różnego rodzaju wypadkach. Przedstawione zostały także zasady, warunki i wymagania dotyczące krwiodawców.
Uczniowie dowiedzieli się, jak ważna i konieczna jest potrzeba oddawania niewielkiej cząstki siebie, która ma bardzo duże znaczenie  dla innych, bowiem może uratować komuś życie.                                                                                                                                                                                          Istotne jest również to, że oddawanie krwi to nie chwilowy kaprys czy przypadkowa czynność,          ale świadomy i dobrowolny wybór, za który ponosimy moralną odpowiedzialność.

Małgorzata Skawińska – nauczycielka Zespołu Szkół nr 3 w Łańcucie
Fot. Piotr Dubiel