Egzaminy na stopień nauczyciela mianowanego.

28-08-2009

27 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Łańcucie odbyły się egzaminy nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez powiat w celu uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego - nauczyciela mianowanego.
 Postępowanie prowadziła Komisja Egzaminacyjna w skład której wchodzili: Eksperci przedmiotowi, dyrektor szkoły, przedstawiciel Kuratora Oświaty, a przewodniczył Pan Józef Rzepka - Wicestarosta Łańcucki.
W wyniku postępowania egzaminacyjnego powiatowemu środowisku edukacyjnemu przybyło 5 nauczycieli mianowanych. Podczas egzaminu nauczyciele prezentowali swój dorobek zawodowy za okres stażu, a także odpowiadali na pytania komisji z zakresu psychologii, pedagogiki, dydaktyki i metodyki nauczania oraz prawa oświatowego.
 Uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego to nie tylko awans finansowy oraz szansa na zmianę formy stosunku pracy, to przede wszystkim większe oczekiwania i wymagania w procesie dydaktyczno - wychowawczym.
 To także otwarta droga do dalszego rozwoju osobowego i zawodowego. W chwili obecnej na 380 nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Powiat Łańcucki około 85 % posiada najwyższe stopnie nauczyciela mianowanego i dyplomowanego.
Przy nadawaniu stopnia nauczyciela mianowanego nauczyciel składa w macierzystej szkole ślubowanie wg następującej roty: „Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem słów „Tak mi dopomóż Bóg”.