Edward Rejman uhonorowany pamiątkowym symbolem "Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego"

22-11-2018

W dniu 21 listopada 2018 r.  Adam Krzysztoń - Starosta Łańcucki oraz  ppłk dypl. Janusz Kwiecień - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Rzeszowie, przy współudziale przedstawiciela Urzędu Gminy w Czarnej  Jolanty Piekarz wręczyli Panu Edwardowi Rejmanowi pamiątkowy symbol ,,Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego”. Symbol został przyznany przez Zarząd Powiatu Łańcuckiego,
a uroczyste wręczenie miało się odbyć w Filharmonii Podkarpackiej dniu 22 października w ramach obchodów 100 rocznicy powstania Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Niestety ze względów zdrowotnych Pan Edward Rejman nie mógł wziąć udziału w uroczystości.

Edward Rejman pseudonim „Żeglarz”,  po ukończeniu Szkoły Podstawowej uczęszczał do Gimnazjum w Łańcucie, a później do Liceum Handlowego w Łańcucie. Był członkiem Organizacji Wojskowo-Niepodległościowej „Orlęta”, kierował placówką „Pogoń”. W 1949 r. za przynależność do „Orląt” został aresztowany przez UB i skazany przez WSR w Rzeszowie wyrokiem z dnia 23.03.1950 r. na 7 lat więzienia, pozbawienie praw publicznych i honorowych na 2 lata oraz przepadek mienia. Cztery lata przesiedział w najcięższych więzieniach, jako młodociany więzień  pracował w kopalni oraz kamieniołomie. Za zasługi dla obronności kraju został mianowany porucznikiem Wojska Polskiego, następnie otrzymał wyróżnienie honorowe „Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Krzyż Więźnia Politycznego Okresu Stalinowskiego, wyróżniony został także Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.