Dzień Pamięci Żołnierzy AK
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 9 stycznia 2025 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Na stronie https://www.prezydent.pl/ przypomniał, że 27 września 1939 roku została powołana Służba Zwycięstwu Polsce, która w 1940 roku została zamieniona w Związek Walki Zbrojnej po to, żeby 14 lutego 1942 roku rozkazem gen. Władysława Sikorskiego zostać przekształcona ostatecznie w Armię Krajową. Podkreślił, że Armia Krajowa była największą podziemną formacją zbrojną okupowanej przez Niemców Europy, która przeciwko Niemcom walczyła, „ale była też prawdopodobnie największą podziemną formacją zbrojną w dziejach świata”. Na początku było to 100 tysięcy żołnierzy, ale w 1944 roku – 480 tysięcy, z których około 100 tysięcy zostało w czasie II wojny światowej zabitych i zamordowanych. Święto będzie obchodzone 14 lutego każdego roku.
Upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej w Rogóżnie
W sobotę 26 października 2024 r. w Rogóżnie w powiecie łańcuckim została odsłonięta przez Wójta Gminy Łańcut Tadeusza Pasiecznego tablica upamiętniającą żołnierzy batalionu „Zośka” i łańcuckiego Obwodu Armii Krajowej, którzy w nocy z 5 na 6 kwietnia 1944 roku przeprowadzili akcję wysadzenia przepustu kolejowego w tej miejscowości w ramach akcji „Jula”. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm RP, Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki wraz z Radnymi Rady Powiatu Łańcuckiego Januszem Bestrem, Zbigniewem Łozą i Joanną Murias.
Akcja „Jula” w ujęciu historycznym
Krystian Tryniecki na łamach miesięcznika ŚZŻAK „Biuletynów Informacyjnych Armii Krajowej” z grudnia 2024 i stycznia 2025 szczegółowo zrekonstruował przebieg Akcji „Jula”. W opinii dr Andrzeja Borcza, który udostępnił mu część historycznych materiałów, to najbardziej kompletna, wszechstronna próba rekonstrukcji przebiegu akcji „Jula” w miejscowościach Rogóżno i Tryńcza (Chodaczów), jaka do tej pory powstała. Publikacje te opierają się także na unikalnych relacjach uczestników lokalnych struktur podziemia Obwodu Łańcut AK oraz najnowszych dotychczasowych ustaleniach historyków. Zachęcamy do zapoznania się publikowanymi poniżej artykułami Krystiana Trynieckiego i opracowanymi przez autora kolorowymi ilustracjami oraz mapami z tamtego okresu.
opracował Robert Kochman