Dzień otwarty w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie

26-03-2019

22 marca 2019 roku Zespół Szkół Technicznych w Łańcucie, po raz kolejny, otworzył drzwi dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Odwiedzili nas uczniowie z Łańcuta, Soniny, Gaci, Krzemienicy, Handzlówki, Markowej, Woli Małej, Trzebosi, Zalesia, Dębowa, Dąbrówek, Żołyni, Kańczugi, Nowosielec, Sieteszy, Świętoniowej i Rakszawy. Młodzież zgromadzoną w sali gimnastycznej gorąco przywitał dyrektor szkoły mgr inż. Marek Miezin. Przedstawił on najważniejsze atuty szkoły, kierunki kształcenia oraz możliwości zdobywania dodatkowych kwalifikacji zawodowych poprzez uczestnictwo w stażach, praktykach i kursach kwalifikacyjnych.

Po części oficjalnej nasi goście rozpoczęli spacer po szkole, w czasie którego dokładniej poznawali kierunki kształcenia, oglądali pracownie, ich wyposażenie i poznawali różne sposoby wykorzystywania pomocy naukowych. W pracowni informatyki mieli możliwość zapoznania się z obsługą programów geodezyjnych WinKalk i Geoportal2 oraz programów stosowanych w pracy architekta, takich jak Garden Puzzle, Photoshop i AutoCAD. W pracowni geodezji mgr inż. Monika Waltoś zaprezentowała praktyczne wykorzystanie nowoczesnych instrumentów geodezyjnych do wykonywania pomiarów. Mgr inż. Tomasz Dudek - nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum pojazdów samochodowych, przeprowadził diagnostykę samochodu z wykorzystaniem nowoczesnego interfejsu KTS590 i oprogramowania BOSCH ESI TRONIC 2.0. Pokazane zostały przebiegi parametrów pracy silnika w czasie rzeczywistym za pomocą komunikacji bezprzewodowej Bluetooth.

Zwiedzający mogli tu też zobaczyć bogate wyposażenie pracowni m.in. podzespoły silników, urządzenia naprawcze czy diagnostyczne. W pracowni architektury krajobrazu mgr inż. Anna Balawender omówiła możliwości zastosowania programów graficznych w projektowaniu ogrodów i terenów zieleni, a mgr inż. Dominika Pyra zaprezentowała wykorzystanie roślin nie tylko w architekturze krajobrazu, ale również we florystyce oraz medycynie naturalnej.

Podczas prezentacji zawodu technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki mgr inż. Andrzej Kowal przedstawił miejsce i znaczenie rolnictwa dla współczesnego świata. Zostały zaprezentowane możliwości techniczne i technologiczne stosowane aktualnie w rolnictwie, związane z tym wymagania oraz oczekiwania od przyszłych pracowników tej branży. W trakcie prezentacji uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum mogli zobaczyć działanie różnych końcówek rozpylających nowoczesnych opryskiwaczy, odbył się również pokaz amatorskich filmów nagranych przez uczniów klasy drugiej TMRiA w trakcie wykonywania prac polowych nowoczesnym sprzętem rolniczym.

W pracowni budownictwa mgr inż. Anna Grzybowska omówiła podstawę programową w zawodzie technik budownictwa oraz sposoby jej realizacji, a uczniowie podzielili się uwagami na temat atrakcyjności tego kierunku. Nauczyciele wychowania fizycznego mgr Marek Mączka i mgr Janusz Gwóźdź oprowadzili zwiedzających po nowej hali sportowej. W sali gimnastycznej, która przeznaczona jest na aerobik, fitness i siłownię, uczniowie zaprezentowali wykorzystanie nowoczesnego sprzętu sportowego.

Nasi goście odwiedzili również sąsiadujące z naszą szkołą nowoczesne Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej, gdzie mogli zobaczyć specjalistycznie wyposażone wydziały do praktycznej nauki zawodu.
Ostatnie chwile z młodzieżą szkół podstawowych i gimnazjalnych spędziliśmy przy ciasteczku i herbatce, co z pewnością sprzyjało integracji z naszą społecznością szkolną.

Tekst i zdjęcia: ZST w Łańcucie