Dożynki Diecezjalne i Wojewódzkie' 2011 przed Kolegiatą w Jarosławiu

31-08-2011

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary
Ty nas zawsze karmisz na tej lichej ziemi
Chroń nas jeśli raczysz pod Skrzydłami Twymi

W niedzielę 28 sierpnia 2011 r. w pięknej pogodowej aurze, pod Kolegiatą Jarosławską u stóp Matki Boskiej Śnieżnej, Opiekunki Rodzin miały miejsce XXVIII Dożynki Archidiecezji Przemyskiej i XI Województwa Podkarpackiego, współorganizowane przez Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Przemyskiej, Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Samorządy Powiatu Jarosławskiego oraz gospodarza parafię p.w. Bożego Ciała w Jarosławiu, w której proboszczem jest pochodzący z Łańcuta ks. prałat Marian Bocho.
 Uroczystej mszy św. polowej przewodniczył Metropolita Przemyski Jego Ekscelencja Arcybiskup Józef Michalik – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
 Powiat Łańcucki reprezentowany był przez Naczelnika Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Łańcucie oraz zespół wieńcowy z parafii Tarnawka w składzie Antoni, Małgorzata i Szymek Bała, Justynę Stanowską, Krystynę Bar, Genowefę Czop i Halinę Przybylak, który zaprezentował wieniec w postaci kosza ze zbożem i kwiatami. Z kosza wyrastał krzyż upleciony z kłosów zbóż. Zespół wieńcowy z Tarnawki w darach ofiarnych zniósł pięknie przyozdobiony wiejski chleb, wino i koszyk z miodem. W dożynkach brały również udział inne parafie z dekanatu łańcuckiego: Żołynia, Brzóza Stadnicka, Kraczkowa i Łańcut - Podzwierzyniec.
 W pięknej kolorowej scenerii, przy śpiewie solistki, dźwiękach orkiestry dętej, skocznych nutach ludowych kapel i pieśniach wieńczarzy, po krótkim wyciszeniu, zegar na rynku i dzwony Kolegiaty oznajmiły początek religijnych uroczystości i obrzędów.
 Homilia wygłoszona przez Ks. Biskupa Wacława Depo Ordynariusza Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej była bardzo znamienna i na czasie: „Niech Bóg błogosławi pracy waszych rąk, wam którzy potem użyźniacie ziemię i bronicie jej” – takie słowa skierował do rolników podkarpackiej ziemi. Dodał jeszcze, że wieś miała zawsze swoją twórczą tajemnicę życia. Podkreślił, że trzeba się kierować wiernością dla Prawa Bożego. Lekceważenie Praw Bożych grozi konfliktem pokoleń, prowadzi też do nienawiści społecznej. Przytoczył słowa Jana Pawła II o Ziemi Zdrowej i Nieskażonej, przypomniał o obowiązku chronienia ziemi przed ekologicznym zanieczyszczeniem. Często trąby powietrzne i inne kataklizmy zabierają ludziom wszystko i dopiero wtedy stawiane jest pytanie o Boga? Przestrzegał również przed wyprzedażą polskiej ziemi i stawaniem się gasarbajterami w obcych krajach.
 Mediom i ludziom tzw. polityki przypomniał o modnym ostatnio „łotrostwie słów” czyli wywłaszczaniu słów z ich treści. W zamian daje się im wartość plew i miazgi. Z wielkim zatroskaniem mówił o niedbałości o naszą narodową tożsamość. Postawił na potwierdzenie pytania?
 Dlaczego zignorowano w mediach spotkanie milionów młodych w Madrycie. Gdzie do Ojca Świętego Benedykta XVI po polsku przemawiała dziewczyna z Polski, a papież po polsku przemawiał do młodych Polaków?
 Dlaczego sąd wyższej instancji uniewinnił znanego muzyka za publiczne zniszczenie Biblii, uznając, że nie była to obraza uczuć religijnych, ale element kultury muzycznej tego „pseudoartysty”.
 Dlaczego prowadzenie koncertu na inaugurację polskiej prezydencji w unii powierzono innemu „pseudoartyście”, który polską flagę publicznie unurzał w psim łajnie.
Trzeba dodać, że takich przykładów niszczenia naszej narodowej tożsamości jest wiele.
Za wygłoszoną homilię Ks. Biskup Depo otrzymał gromkie brawa.
 Dodatkowym rodzimym akcentem dla naszego powiatu była osoba organisty obsługującego uroczystości dożynkowe. Mariusz Czop, bo o nim mowa pochodzi z Tarnawki, zaczynał tam jako młody obiecujący organista a obecnie pełni tę rolę z powodzeniem w Jarosławskiej Kolegiacie.
 Z naładowanymi akumulatorami, wracaliśmy z tych podniosłych, dożynkowych uroczystości, świadomi, że dobrze reprezentowaliśmy nasz powiat i nasze parafie, dumni z podtrzymywania naszych narodowych wartości i naszej rodzimej kultury i tradycji.
Edward Krauz

Delegacja