Dni otwarte w nowym pawilonie powiatowego szpitala

19-09-2019

  W najbliższy piątek 20 i sobotę 21 września 2019 r. w godz. 12.00-17.00 będą miały miejsce Dni Otwarte Powiatowego Szpitala św. Michała Archanioła w Łańcucie. Warto zobaczyć wybudowany w latach 2017-2019 nowy pawilon dla oddziałów zabiegowych. Prezes Zarządu „Centrum Medycznego w Łańcucie” sp. z o.o. Łukasz Wais serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania, także tych miejsc, które później jako sterylne będą mogły być odwiedzane tylko przez personel medyczny i pacjentów.

  Do dzisiaj oddziały zabiegowe łańcuckiego szpitala wraz z zapleczem mieściły się w budynkach pochodzących z pierwszej połowy XX wieku, stanowiących kiedyś zaplecze gospodarcze dla rezydencji hrabiego Alfreda Potockiego. Budynki te ze względu na układ architektoniczny i technologię budowy nie nadawały się do adaptacji i przebudowy.

  Brak jakichkolwiek możliwości dostosowania budynku do wymogów prawnych i społecznych przyspieszył decyzję o konieczności budowy nowego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego, jesienią 2017 r. rozpoczęto budowę. Do nowego pawilonu zostały przeniesione Oddziały: Ginekologiczno-Położniczy, Neonatologiczny, Chirurgiczny, Urazowo-Ortopedyczny oraz Pediatryczny. Do dyspozycji pacjentów zostały oddane komfortowe sale jedno i dwuosobowe. Każda z sal jest klimatyzowana, wyposażona w wentylację mechaniczną. Na każdej z sal znajduje się telewizor oraz dostęp do Internetu. Nowy budynek ma przestrzenny układ funkcjonalno-użytkowy. Całkowita powierzchnia budynku to 6042,90 m kw.

  Na parterze budynku znajduje się Izba Przyjęć dla Oddziału Chirurgicznego, Urazowo-Ortopedycznego, Ginekologiczno-Położniczego i Pediatrycznego oraz oddziały szpitalne: Chirurgiczny i Urazowo-Ortopedyczny. Wewnątrz dużego holu znajdują się nowoczesne windy. Obok Izby Przyjęć na parterze budynku znajduje się diagnostyka obrazowa z pracowniami RTG, MR, TK oraz pracownia endoskopii.

  Pierwsze piętro budynku to Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, jak również zlokalizowane oddziały: Pediatryczny, Ginekologiczno-Położniczy oraz Neonatologiczny.

  Blok Operacyjny składa się z trzech sal, jedna z możliwością cięcia cesarskiego. W ramach Bloku Operacyjnego zorganizowane zostały stanowiska do przygotowania pacjenta wraz z salą pooperacyjną i pełnym zapleczem medyczno-socjalnym. Każda sala Bloku Operacyjnego została wyposażona w trwałe wyposażenie: kolumny anestezjologiczne, kolumny chirurgiczne oraz lampy operacyjne. Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii  znajduje się pięć łóżek oraz jednoosobowa izolatka. W sali 5-łóżkowej zlokalizowano stanowisko dozoru pielęgniarskiego. Oddział Pediatryczny wyposażony jest w 14 łóżek. Piękne sale, wyposażone w kolorowe meble, na których znajdują się bajkowe postacie, z całą pewnością, umilą małym pacjentom oraz ich rodzicom czas spędzony w szpitalu. Rodzic wraz z dzieckiem będzie mógł czuć się komfortowo w przeznaczonej dla niego oraz dziecka sali wraz z prywatną łazienką.

  Oddział Ginekologiczno-Położniczy z traktem porodowym połączony jest z Oddziałem Neonatologicznym. Każda pacjentka przebywająca na Oddziale będzie miała zapewniony wysoki poziom intymności. Dla pacjentek Oddziału Położniczego utworzona została sala operacyjna wraz ze stanowiskiem do resuscytacji noworodków.

  Na sfinansowanie inwestycji zagwarantowana została kwota 34,5 mln zł kredytu bankowego udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na okres 25 lat. Kredyt poręczony został przez Powiat Łańcucki, który poprzez coroczne zwiększenie kapitału spłacał będzie raty kapitałowe. Pozostała kwota pokryta została ze środków własnych „Centrum Medycznego w Łańcucie” sp. z o.o.

  Całkowity koszt inwestycji wraz z podstawowym wyposażeniem w sprzęt i aparaty medyczne wyniósł 50,8 mln zł. Blisko 9,4 mil zł na inwestycję zostało pozyskane od Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Prezes Zarządu „Centrum Medycznego w Łańcucie” sp. z o.o. Łukasz Wais, wyraża wdzięczność za pozyskane środki finansowe od Zarządu Województwa Podkarpackiego podkreślił, że dzięki ogromnej determinacji radnych Rady Powiatu Łańcuckiego i Zarządu Powiatu Łańcuckiego, a także pracowników powiatowego szpitala było możliwe zrealizowanie tej największej inwestycji w historii samorządu Powiatu Łańcuckiego.
zdjęcia Robert Kochman