Dni Dziedzictwa Błogosławionej Rodziny Ulmów
W dniach 22–24 marca 2025 roku Markowa i Łańcut stały się miejscem szczególnej refleksji i pamięci – to tutaj odbyły się II Dni Dziedzictwa Błogosławionej Rodziny Ulmów, połączone z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, duchowieństwa, instytucji kultury i edukacji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Powiat Łańcucki reprezentował Starosta Adam Krzysztoń.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się 22 marca w Centrum Kultury Gminy Markowa, gdzie wręczono tytuł „Markowianina Roku 2025” Panu Eugeniuszowi Szylarowi – świadkowi historii, który jako 11-letni chłopiec wraz z rodziną ukrywał żydowską rodzinę Weltzów. Ten gest bohaterstwa został uhonorowany przez lokalną społeczność jako wyraz szacunku i wdzięczności za odwagę i wierność wartościom.
Dzień później, 23 marca na cmentarzu parafialnym w Markowej oddano hołd Markowianom, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. W intencji wszystkich Sprawiedliwych sprawowana została uroczysta Msza Święta, podczas której poświęcono nowy sztandar Szkoły Podstawowej im. Błogosławionej Rodziny Ulmów. Ważnym momentem tego dnia było również spotkanie z rodzinami Sprawiedliwych, w którym udział wziął m.in. Pan Eugeniusz Szylar – świadek i uczestnik historii.
Kulminacja obchodów miała miejsce 24 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. W Sadzie Pamięci przy Muzeum Ulmów w Markowej odbył się uroczysty Apel Pamięci, zakończony złożeniem kwiatów i odsłonięciem nowych tabliczek upamiętniających Polaków, którzy podczas II wojny światowej wykazali się nadzwyczajną odwagą i solidarnością.
Wieczorem, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie, zabrzmiały Psalmy Dawidowe. Festiwalowe wykonanie, przeniknięte modlitwą, muzyką i zadumą, było symbolicznym zwieńczeniem dni poświęconych wartościom, które zjednoczyły ludzi w najciemniejszych czasach historii.
Dni Dziedzictwa Błogosławionej Rodziny Ulmów nie były tylko wspomnieniem przeszłości. Stały się żywym apelem o pamięć, odpowiedzialność i odwagę – wartości, które także dziś pozostają fundamentem naszego człowieczeństwa.