Delegacja Powiatu Łańcuckiego na Węgrzech.

21-08-2018

Delegacja Powiatu Łańcuckiego pod przewodnictwem wicestarosty Barbary Pilawy-Kraus brała, 20 sierpnia,  udział w uroczystych obchodach Dnia św. Stefana –  najbardziej uroczystego święta narodowe na Węgrzech. W tym dniu, upamiętniającym datę kanonizacji pierwszego węgierskiego króla, uchodzącego za założyciela węgierskiej państwowości, św. Stefana (co nastąpiło 20 sierpnia 1083 roku), świętuje się powstanie państwa węgierskiego.

W uroczystościach w partnerskim dla Powiatu Łańcuckiego mieście Jászapáti brali licznie udział mieszkańcy, władze samorządowe z burmistrzem miasta Ferencem  Farkasem oraz Poseł na Sejm Republiki Węgierskiej János Pócs.

Uroczystości upamiętniające początki państwowości węgierskiej połączone były ze Świętem Nowego Chleba, kiedy to Imre Kladiva, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny, poświecił chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, rozdzielony  wśród uczestników uroczystości.

Wicestarosta Łańcucki Barbara Pilawa-Kraus podkreśliła, że  Święty Stefan zapoczątkował dzieło budowania silnego państwa. Obecny  samorząd wspólnie z mieszkańcami Jászapáti starają się w jak najlepszy sposób je realizować, chroniąc i pielęgnując pozostawione dziedzictwo, węgierską kulturę i niepowtarzalny język.

W kolejnej części uroczystości miało miejsce uhonorowanie zasłużonych dla miasta Jászapáti, w gronie których znalazł się były burmistrz miasta, a obecny parlamentarzysta János Pócs. Składając gratulacje wicestarosta łańcucki podkreśliła, że jest to wyraz uznania dla dotychczasowej działalności laureata na rzecz tego pięknego miasta.

Mam wielką nadzieję, stwierdziła Barbara Pilawa – Kraus,  iż wspominając swoją dotychczasową pracę, weźmie Pan pod uwagę również współpracę między miastem Jászápati a Powiatem Łańcuckim, która rozkwitła dzięki Pańskim staraniom. Pragnę złożyć serdeczne podziękowania za rozwijanie i wspieranie tej pięknej przyjaźni.