Czy będzie porozumienie?

29-03-2011

Na 29 marca 2011 r. został wyznaczony termin podpisania porozumienia pomiędzy stroną samorządową a firmą Polimex - Mostostal S.A., która wraz z słowacką firmą Doprastav a.s. Drieňová z Bratysławy rozpoczęły na terenie powiatu łańcuckiego budowę odcinka autostrady A 4 Rzeszów Wschód - Jarosław (w. Wierzbna). Porozumienie, na które w ubiegłym tygodniu zgodzili się przedstawiciele Polimexu - Mostostal Marcin Kołodziejczyk, Mariusz Grajewski i Stefan Szombara miało uregulować zasady korzystania oraz zasady i wysokość odszkodowania za zniszczenie infrastruktury drogowej na drogach powiatowych i gminnych, po których ciężkie samochody ciężarowe przewożą ponadnormatywne ładunki milionów ton materiału do budowy autostrady A-4.
   Na zniszczenie narażone są drogi powiatowe oraz drogi gminne na terenie gmin Białobrzegi, Czarna, Łańcut, Rakszawa, Żołynia i miasta Łańcuta, które dzięki staraniom samorządowców są w dobrym stanie i dotychczas służyły lokalnej społeczności. Drogi te są przystosowane do transportu pojazdów do kilku ton. Z początkiem tego roku na te lokalne drogi został skierowany zmasowany transport blisko dwudziestokrotnie przekraczający dopuszczalny tonaż na tych drogach. Jest to ewidentne łamanie przepisów ruchu drogowego, za co niekiedy Policja wystawia mandaty i przydziela karne punkty. Jednakże duży pośpiech związany z budową A-4 wiąże się z zaangażowanie bardzo dużej ilości samochodów ciężarowych, które przewożą miliony ton materiałów niezbędnych do budowy autostrady A-4. Już powstają i będą powstawać duże zniszczenia w infrastrukturze drogowej, za które nikt nie chce ponieść odpowiedzialności. W polskim prawie obowiązuje przepis, który stanowi: "Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia." (art. 415 Kodeksu Cywilnego). W ostateczności pozostanie droga sądowa w cywilnych procesach odszkodowawczych.
   Negocjowane przez Zarząd Dróg Powiatowych w Łańcucie porozumienie ma zapobiec wprowadzaniu ostatecznych rozwiązań i powinno ustalić cywilizowane zasady, które będą do zaakceptowanie przez obie zainteresowane strony. Podobne porozumienie z budowniczymi autostrady podpisały już samorządy z terenu powiatu rzeszowskiego. Strona samorządowa ma świadomość ogromnego zaangażowania i determinacji inwestora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz jej wykonawców dążących do szybkiego zrealizowania strategicznej inwestycji, jaką jest budowa autostrady A-4, jednakże samorządy lokalne będą się przede wszystkim starać o zabezpieczenie interesów lokalnej społeczności.
   Zainteresowane samorządy porozumiały się razem odnośnie wspólnego dokumentowania sprawców zniszczeń w infrastrukturze drogowej. Na zagrożonych drogach i mostach będzie zainstalowany monitoring. Także sami mieszkańcy zbulwersowani takim drogowym bezprawiem dokumentują w postaci zdjęć i filmów poszczególne zdarzenia związane z poruszaniem się ponadnormatywnych samochodów ciężarowych. Wszystkie takie zdjęcia i filmy można kierować do Zarządu Dróg Powiatowych w Łańcucie ul. Polna 3B, tel. 17 225 7448 lub na e-mail: