Czy amantadyna leczy COVID-19?

27-11-2020

Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń zwrócił się 25 listopada 2020 r. do Ministra Zdrowia z pytaniem: czy zostały podjęte badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu chorych na COVID-19? Dziękujemy Ministerstwu Zdrowia za bardzo szybką odpowiedź przesłaną 26 listopada 2020 r. Dzięki wymianie korespondencji za pośrednictwem platformy ePUAP po dwóch dniach możemy zapoznać się, ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, które publikujemy poniżej.

Łańcut, 25 listopada 2020 r.

ZARZĄD POWIATU ŁAŃCUCKIEGO
EZ.8030.8.2020

Pan
Adam NIEDZIELSKI
Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,
  Powiatowy Szpital Świętego Michała Archanioła w Łańcucie od początku trwania pandemii zajmuje się leczeniem chorych na COVID-19, w pierwszej fazie jako szpital jednoimienny a obecnie jako szpital koordynujący. Od kilku tygodni, zwracają się do nas samorządowców mieszkańcy z pytaniem dotyczącym leczenia, zwłaszcza pierwszej fazy koronawirusa, lekiem zawierającym AMANTADYNĘ. Obserwując wiele ludzkich tragedii i dramatów związanych z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zatroskani mieszkańcy zwracają uwagę i mają nadzieję, że być może ten lek ograniczyłby ilość ciężko chorych pacjentów w naszych szpitalach.

Wsłuchując się w ich opinie zwracam się z pytaniem czy są podjęte badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu chorych na COVID-19?

Wnioskuję, aby Agencja Oceny Technologii Medycznej oraz Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wydały stosowną ocenę i wyjaśniły wątpliwości w zakresie stosowania amantadyny przy leczeniu COVID-19.

Licząc na pozytywne podejście do tej sprawy, składam wyrazy uszanowania
Przewodniczący Zarządu Powiatu Łańcuckiego
/-/ Adam KRZYSZTOŃ
Starosta Łańcucki

Do wiadomości:
1) Adresat;
2) Agencja Oceny Technologii Medycznej;
3) Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych;
4) Związek Powiatów Polskich;
5) a/a.

pismo przygotował mgr Robert KOCHMAN – Sekretarz Powiatu Łańcuckiego, e-mail: r.kochman@powiatlancut.pl, tel. 17 2256860

Warszawa, 26 listopada 2020

Minister Zdrowia
PLD.054.775.2020.IM

Pan
Adam Krzysztoń
Starosta Łańcucki
Zarząd Powiatu Łańcuckiego

Szanowny Panie Starosto,
w odpowiedzi na pismo z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie wątpliwości w zakresie stosowania amantadyny przy leczeniu COVID-19, Minister Zdrowia przekazuje poniższe wyjaśnienia.
  Na wstępie należy podkreślić, że produkt leczniczy Viregyt K, posiada pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski a zgodnie ze wskazaniami rejestracyjnymi stosowany jest:
• w leczeniu choroby Parkinsona przez poprawę kontroli mięśni i zmniejszenie sztywności, drżenia i powłóczenia
• w leczeniu pewnego rodzaju grypy (grypa A).

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2018 r. poz. 617) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. Możliwe jest więc ordynowanie przez lekarza produktów leczniczych poza wskazaniami rejestracyjnymi.

Minister Zdrowia wystąpił do Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (dalej jako Agencja) z wnioskiem o przekazanie materiałów analitycznych zgodnych z wytycznymi HTA oraz rekomendacji Prezesa Agencji dotyczącej zastosowania leków zawierających chlorowodorek amantadyny w leczeniu zakażeń spowodowanych SARS-CoV-2. Informacje dotyczące powyższej substancji zostały opublikowane w Systematycznym przeglądzie doniesień naukowych dla amantadyny w leczeniu COVID-19.

Opracowanie zostało przygotowane w oparciu o wyniki 3 badań: 1 obserwacyjnego retrospektywnego – Mancilla-Galindo 2020 oraz 2 opisy serii przypadków – Aranda-Abreu 2020 oraz Rejdak 2020 (badanie prowadzone w Polsce).
  W podsumowaniu opracowania wskazano, że z uwagi na ograniczoną liczbę dowodów naukowych oraz ich niską wiarygodność, wnioskowanie o skuteczności i profilu bezpieczeństwa  amantadyny w leczeniu COVID-19 obarczone jest wysoką niepewnością wobec czego brak jest zasadności zastosowania leków zawierających chlorowodorek amantadyny w leczeniu zakażeń spowodowanych SARS-CoV-2.
  Jednocześnie należy podkreślić, że Agencja na bieżąco monitoruje pojawiające się doniesienia naukowe dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa technologii medycznych stosowanych w COVID-19 i aktualizuje zalecenia. W przypadku pojawienia się nowych dowodów pochodzących z wiarygodnych prób klinicznych przedstawione w niniejszym piśmie zalecenie może ulec zmianie.
  Nie sposób jednak nie odnieść się do negatywnych skutków jakie zostały wywołane nagłośnieniem w mediach tej metody leczenia, publikacje przyczyniły się do zwiększonych zakupów leku a należy zauważyć, że przede wszystkim jest to produkt stosowany w chorobie Parkinsona. Z powodu niekontrolowanego wykupu leków duża część pacjentów przyjmujących produkt przewlekle ma ogromny problem z zaopatrzeniem w produkt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Z upoważnienia Ministra Zdrowia
Joanna Żebrowska