CARITAS w Wysokiej

04-01-2008

W mijającym roku w Wysokiej koło Łańcuta powstał pierwszy w powiecie łańcuckim, bardzo potrzebny dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy prowadzony przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Oprócz funduszy zgromadzonych przez Caritas znaczny wkład finansowy wniosły Gmina Łańcut, Gmina Markowa i Powiat Łańcucki, który w szczególności użyczył na ten cel budynku tzw. „starej szkoły”. Należy podkreślić społeczny wkład pracy wolontariuszy i rodziców, którzy dzięki temu zapewnili swym dzieciom na miejscu korzystanie z tego typu wsparcia. Także inne społeczne inicjatywy na bieżąco wspierają naszych najmłodszych niepełnosprawnych. Przykładem jest choćby ostatni rozegrany 29 grudnia 2007 r. w łańcuckiej hali mecz charytatywny drużyn koszykówki mężczyzn pierwszoligowego „PTG Sokoła Łańcut” i „MOSiR Krosno”, z którego dochód przeznaczono na ten cel.
  Spotkanie opłatkowe 19 grudnia 2007 r. w Wysokiej było okazją nie tylko do wspólnego kolędowania dzieci, rodziców, wychowawców i gości, ale również stanowiło sposobność do podsumowania pierwszego etapu wykonanych robót adaptacyjnych budynku pod nowe potrzeby. Rozmawiano też o dalszych planach remontowych całości obiektu. Ks. Jacek Rosół, Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej podkreślał jak duże ma znaczenie utworzenie tego typu niepublicznego ośrodka na terenie powiatu łańcuckiego. Wyrazy uznania za pomoc w organizacji były kierowane pod adresem starosty Adama Krzysztonia i pracowników Starostwa Łańcuckiego. Nauczyciele z Publicznego Gimnazjum w Wysokiej wraz z dziećmi przygotowali część artystyczną, która uświetniła uroczystość.
  Celem powstałego Ośrodka jest zapewnienie dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 25 lat z upośledzeniem umysłowym głębokim oraz upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizacji rocznego obowiązku przedszkolnego oraz obowiązku nauki w szkole. Podstawą skierowania dziecka do ośrodka jest orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydawane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Zajęcia prowadzone są przez wychowawców posiadających odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Ze względu na potrzeby zdrowotne dzieci tworzy się też gabinet do rehabilitacji.
  Obecnie w wyremontowanej części budynku w ośmiogodzinnych zajęciach uczestniczy dziesięcioro dzieci, docelowo będzie tam miejsce dla dwudziestu pięciu osób. Z nowej placówki w Wysokiej k. Łańcuta najbardziej cieszą się rodzice, którzy na miejscu mogą korzystać z tego typu wsparcia dla swych niepełnosprawnych podopiecznych. Dotychczas, aby uzyskać pomoc trzeba było dojeżdżać do podobnych ośrodków w Laszczynach czy Rzeszowie.
oprac. Robert Kochman, "Gazeta Łańcucka" styczeń 2008 r. Nr1/151