Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

12-05-2005

Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego oraz Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie byli organizatorami Powiatowych eliminacji konkursów Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym dla Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych oraz  Młodzieżowego Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla Szkół Ponadgimnazjalnych. W konkursie wystartowały szkoły: podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne.
Celem konkursów jest propagowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów ruchu drogowego oraz umiejętności właściwego poruszania się na drodze, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzowanie roweru jako środka transportu,          a także rekreacji i sportu.
18 kwietnia 2005r. odbył się etap powiatowy dla szkół podstawowych. Miejsce przeprowadzenia zawodów  -  Szkoła Podstawowa w Białobrzegach.
Przeprowadzone eliminacje składały się z dwóch etapów:
· testu dotyczącego przepisów drogowych,
· części praktycznej ( jazda rowerem).
W tym dniu wystartowało siedem reprezentacji ze szkół podstawowych z których najlepszą okazała się Szkoła  Podstawowa w Handzlówce w składzie:
- Paweł Grad
- Maciej Musz
- Jakub Pelc
Drugie miejsce zajęła szkoła podstawowa z Białobrzeg a trzecie miejsce zajęła szkoła  podstawowa    z Węglisk. Najlepszym uczestnikiem okazał się Wojciech Słupek z Białobrzeg.
Dnia 21 kwietnia 2005r. w  Szkole Gimnazjalnej w Krzemienicy odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Patronat nad tym konkursem objął Przewodniczący Rady Powiatu  - Pan Wincenty Morycz.
O tytuł najlepszej drużyny walczyło aż szesnaście reprezentacji Szkół Gimnazjalnych    w tym 48 uczestników. Największą liczbę punktów uzyskało Gimnazjum z Białobrzeg, reprezentowali tą szkołę Rafał Babiarz, Mateusz Panek oraz Bartosz Puczkowski. Miejsce drugie zdobyła szkoła            z Krzemienicy a trzecie zajęła drużyna z Rakszawy.
Najwięcej emocji wzbudziły eliminacje powiatowe do Młodzieżowego  Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych które odbyły się 28 kwietnia 2005r. Miejscem przeprowadzenia zawodów był PKS Connex w Woli Dalszej. Zawody uświetnił rajdowy pokaz samochodu oraz ratownictwa medycznego w wykonaniu młodych ratowników z Zespołu Szkół Medycznych w Łańcucie.
W konkursie brało udział 21 uczestników  z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych.
Przeprowadzone eliminacje składały się z testu dotyczącego przepisów drogowych, oraz z części praktycznej czyli;
- udzielanie pierwszej pomocy,
- jazda samochodem,
- zmiana koła.
Zwyciężyli:
I miejsce - Zespół Szkół Nr 2 w Łańcucie, której opiekunem jest Pan Alfred Magoń. Szkołę tę reprezentowali: Damian Dołęga, Paweł Dudek oraz Andrzej Litwin,
II miejsce  - Zespół Szkół Technicznych, CKP w Łańcucie,
III miejsce - I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie.
Patronat nad konkursami sprawowały: Powiat Łańcucki, Komenda Powiatowa Policji, Wójtowie Gmin Czarna i Białobrzegi, Fundacja "Bezpieczna Droga", Firma Ubezpieczeniowa "Samopomoc", PKS Connex Łańcut.
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych
Naczelnik Krystyna Gruca