Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci w dniu 10 września 2023 roku w Markowej

12-09-2023

10 września 2023 roku w naszym powiecie w miejscowości Markowa miało miejsce wydarzenie szczególne. Tego dnia beatyfikowano Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Franusia, Antosia, Marysię i nienarodzone dziecko. Błogosławionymi ogłosił ich wysłannik papieża, kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył mszy beatyfikacyjnej w Markowej. To pierwszy przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina, w tym dziecko, którego poród rozpoczął się w chwili śmierci matki. 

Na to wydarzenie, do Markowej, przyjechało ponad 35 tysięcy wiernych i zaproszonych gości. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się między innymi: Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką, premier Mateusz Morawiecki oraz wraz z przedstawicielami Rządu RP, parlamentarzyści.

Na uroczystości byli obecni przedstawiciele Powiatu Łańcuckiego m.in. Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Wicestarosta Barbara Pilawa – Kraus, Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego Marek Uberman oraz zaproszone delegacje zagraniczne z Powiatu Saarpfalz z Niemiec ze starostą dr Theophilem Gallo, miasta Jászapáti z Wegier z burmistrzem Ferencem Farkas oraz miasta Stryj z Ukrainy z burmistrzem Olegiem Knivets na czele.

Uroczystości beatyfikacyjne stały się okazją  do symbolicznego gestu pamięci wyrażonego przez dr Theophila Gallo Starostę Powiatu Saarpfalz w imieniu niemieckich samorządów. Chociaż wszystko to wydarzyło się 80 lat temu, wciąż prosimy o wybaczenie tu i teraz – za czyn, którego nie można wybaczyć ze względu na jego nieludzkość, popełniony przez sprawców, którzy już nie żyją - powiedział Theophil Gallo.

Wśród koncelebrujacych Mszę św. kapłanów obecny był również ks. Czesław Banaszkiewicz, spowiednik i przyjaciel błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. 

Więcej:

https://ulmowie.pl/

https://www.facebook.com/tvp.rzeszow/videos/864390231969941/

https://www.podkarpackie.pl/index.php/sam-terytorialny/aktualnosci/tysiace-wiernych-setki-dziennikarzy-mnostwo-wzruszen-przezyc-wspomnien-pierwsze-wrazenia-i-podsumowania-po-beatyfikacji-rodziny-ulmow

fot. UMWP, M. Hubala, R. Łyko