Amerykańscy żołnierze w I LO w Łańcucie

21-09-2018

Dnia 20 września, I Liceum Ogólnokształcące im.Henryka Sienkiewicza w Łańcucie gościło w swoich murach amerykańskich żołnierzy - Josha Harkema i Johna Mahoneya z 415-ego Batalionu Sprawy Cywilnych Armii Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Kielcach, którzy spotkali się z uczniami, nauczycielami szkoły oraz Wicestarostą Łańcuckim  Barbarą Pilawą-Kraus.

Na początku goście opowiedzieli o wspólnym projekcie Polsko-Amerykańskim pt.: „100 Lat Razem: Ludzie,Historia,Przyszłość”, który realizowany jest w ramach świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, jak również rocznicę zacieśnienia relacji między naszymi dwoma krajami co doprowadziło do nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych. Następnie odbyła się krótka projekcja filmu „Deklaracja Wdzięczności i Podziwu USA ” opowiadającego niezwykłą historię wdzięczności 5,5 miliona Polaków, którzy w 1926 roku podpisali się pod Deklaracją Wdzięczności i Podziwu Narodowi Amerykańskiemu w podziękowaniu za pomoc w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i pierwszych latach II RP.

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali prezentacji przedstawionej przez  wojskowych, po czym zaczęli zadawać pytania na tematy związane np. z dzisiejszymi relacjami żołnierzy polskich i amerykańskich, ulubionych polskich potraw i zwyczajów, tego co najbardziej spodobało im się w naszym kraju a także z jakiej perspektywy patrzą na wspólną przyszłość obu państw. Na koniec wszyscy zebrani uwiecznili wspólne chwilę pamiątkowym zdjęciem oraz podziękowali gościom gromkimi brawami za niezwykłe i niecodzienne spotkanie.