Akcja informacyjna PSSE w Łańcucie na Walentynki

14-02-2024

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie wzorem lat poprzednich z okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego br. zachęca przede wszystkim osoby młode, pełnoletnie do wykonania testu w kierunku HIV. Walentynki to także okazja do zwrócenia uwagi na fakt by pamiętać o własnym zdrowiu.

Na co dzień troszczymy się o zdrowie zarówno własne jak i „naszego Walentego lub naszej Walentynki”. Dlaczego więc nie wykonać testu w kierunku HIV? Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

Jednym z elementów walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. W myślą o tym można wykorzystać elektroniczną pocztówkę przygotowało pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.

Wykonanie testu w kierunku HIV jest wyrazem troski o zdrowie – zarówno własne jak i naszego Walentego lub Walentynki. Kampania ma skutecznie zachęcać do testowania i tym samym promować prozdrowotne zachowania. Aktualna lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS  https://aids.gov.pl/pkd/. 

W województwie podkarpackim takie testy wykonuje Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny w budynku NZOZ MEDICAL ul. Wierzbowa 2, pokój nr 3.

Godziny otwarcia: piątek: 15.00-18.00 i sobota: 11.30-14:30.

Informacja telefoniczna pod numerem 513 652 351 ( w poniedziałki w godz.09:00-10:00 i wtorki 17:30-19:30).

Punkt prowadzony jest przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat” dzięki wsparciu finansowemu Krajowego Centrum ds. AIDS. W tym miejscu jest dostępna fachowa i profesjonalna kadra doradców, która odpowie na każde pytanie, podpowie, czy jest to dobry moment na wykonanie testu i w jaki sposób najlepiej chronić siebie i inne osoby przed zakażeniem w przyszłości, pomoże zmierzyć się z obawami i napięciem towarzyszącym wykonywaniu testu.                                                                                                                                                                                                                                                                           

Elektroniczna kartka walentynkowa  dostępna na stronie https://aids.gov.pl/publikacje/200/