75.rocznica założenia w Markowej pierwszej w Polsce Spółdzielni Zdrowia

21-02-2011

W niedzielę, 20 lutego w Markowej miały miejsce uroczystości związane z 75. rocznicą założenia pierwszej w Polsce Spółdzielni Zdrowia. Patronat honorowy nad imprezą objęła Minister Zdrowia, Ewa Kopacz. W komitecie organizacyjnym zasiedli Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Wójt Gminy Markowa Tadeusz Bar, Wójt Gminy Gać Grażyna Pieniążek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Jacek Sołek. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji założycieli i członków Spółdzielni Zdrowia w Markowej. Następnie na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty pod tablicą poświęconą majorowi Władysławowi Ciekotowi, lekarzowi Spółdzielni Zdrowia, zamordowanemu przez NKWD w Charkowie. W odbywającej się w Domu Ludowym sesji popularno naukowej zainteresowani mogli wysłuchać wykładów m.in. na temat Roli Uniwersytetu Ludowego w Gaci w powstaniu Spółdzielni Zdrowia w Markowej(Janusz Wajhajmer-UG w Gaci), Początków i pierwszego okresu działalności Spółdzielni Zdrowia w Markowej 1935-1947(Mateusz Szpytma-IPN). Uroczystościom towarzyszyła wystawa Judymowie tamtych czasów. Spółdzielnia Zdrowia w Markowej 1935-1951 przygotowana przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.