67 rocznica śmierci bohaterów z Markowej

24-03-2011

W dniu 23 marca br. w Markowej obchodzona była 67 rocznica bohaterskiej śmierci rodziny Ulmów  w Markowej. Uroczystości rozpoczęła o godzinie 10.00 Msza Św. odprawiona w miejscowym kościele parafialnym w intencji beatyfikacji Sług Bożych Rodziny Ulmów. Po mszy  odbył się przemarsz pod pomnik upamiętniający śmierć heroicznej rodziny. Oddając hołd bohaterom pod pomnikiem złożyli kwiaty zaproszeni goście: wicepremier Waldemar Pawlak, wiceminister Skarbu Państwa Jan Bury, wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Poseł na Sejm RP, Kazimierz Gołojuch, krewni rodziny Ulmów, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, władze samorządowe wojewódzkie, powiatowe i gminne reprezentowane m.in. przez starostę łańcuckiego Adama Krzysztonia, burmistrza Łańcuta Stanisława Gwizdaka, wójta gminy Markowa Tadeusz Bara i kierownictwo Muzeum-Zamku w Łańcucie. W obchodach licznie więli udział mieszkańcy Markowej i z terenu powiatu.
   W przemówieniu
wicepremier Waldemar Pawlak odniósł się do tragicznej historii rodziny Ulmów. Stwierdził, że ich heroiczna postawa i poświęcenie w trudnych chwilach historii powinien stanowić wzór dla nas wszystkich jak dobrze żyć.
   Wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński poinformował zebranych, że Sejmowa Komisja Kultury rozpoczęła prace nad uchwałą upamiętniającą 67 rocznicę śmierci rodziny Ulmów. Podkreślił, że należy przypominać tak chwalebne postawy, jak poświęcanie własnego życia w trakcie II wojny światowej dla ratowania Żydów, aby nie powielać w kraju i za granicą poglądów o antysemityzmie Polaków.
   W dalszej części uroczystości w domu weselnym firmy "Trama" w Markowej odczytano list okolicznościowy Posła Zbigniewa Rynasiewicza. Wspomniał w nim, że nasze pokolenie musi przekazać prawdę o tamtych wydarzeniach.
   Dłuższe przemówienie wygłosił także Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, który zaprezentował wstrząsający zapisy hstorii naocznych świadków tamtych wydarzeń. Z relacji tej wynikało, że najpierw Niemieccy żołnierze rozstrzelali dorosłych – rodziców i ukrywanych Żydów. Później żandarmi zamordowali również dzieci, bo nie wiedzieli co z nimi zrobić. Poseł Gołojuch stwierdził, że tragiczna historia rodziny Ulmów została przedstawiona całej Polsce i jest przykładem, jak można poświęcić własne życie w obronie bliźniego.
  Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 roku zostali zaliczeni do grona Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a od 2003 roku Kościół Katolicki prowadzi proces beatyfikacyjny Rodziny Ulmów.

Msza w Markowej Delegacja w kościele

Delegacja posłów przed złożeniem kwiatów Starosta Powiatu Łańcuckiego Adam Krzysztoń składający kwiaty

Pomnik w Markowej upamiętniający rodzinę Ulmów Wicepremier Waldemar Pawlak w trakcie przemówienia

Poseł Kazimierza Gołojucha w trakcie przemówienia Zgromadzeni w budynku OSP w Markowej