40 LAT MINĘŁO...CZYLI "NIEZWYKLE ZWYKŁA HISTORIA" EKROLU

20-09-2016

Pasja, przyjaźń, talent, praca, wspaniała tradycja i historia – tak w skrócie można opisać Ekrol – Łańcucki Zespół Tańca Estradowego, który w minioną sobotę obchodził jubileusz 40-lecia istnienia.

Ekrol powstał w 1976 roku przy Technikum Mechanizacji Rolnictwa we współpracy z Liceum Ekonomicznym (stąd nazwa EKROL), jako pierwszy zespół w Łańcucie. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień oraz wielokrotnym laureatem konkursów i festiwali zespołów tanecznych, między innymi: „Złotej Jodły" na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, dwukrotnie Mistrzem Polski i raz Vice Mistrzem Polski w tańcu estradowym. Oprócz tego wiele razy wystąpił na zagranicznych scenach m.in. w Niemczech, Węgrzech, Grecji czy Francji. Jego założycielem i pierwszym opiekunem był Czesław Pantuła, o którym tancerze mówią, że „był, jest i zawsze będzie ojcem zespołu”. Jak podkreślił konferansjer wydarzenia „zespół miał być przykładem dobrego zachowania i wychowania”. Obecnie Ekrol działa przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie, a jego prowadzącymi są dwie absolwentki – Magdalena Decowska i Magdalena Dudek.

W dniu jubileuszowego koncertu, który miał miejsce 17 września 2016, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie zabrakło licznie zgromadzonych widzów. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Poseł Kazimierz Gołojuch, ks. prałat Władysław Kenar, Burmistrz Miasta Stanisław Gwizdak, Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, dyrektorzy łańcuckich szkół, a także przedstawiciele „tanecznego świata” z Ukrainy. Publiczność miała okazję zobaczyć efektowny program artystyczny, oparty na aranżacjach tworzonych przez cały okres działalności Ekrolu. Wystąpili zarówno obecni członkowie zespołu, jak i jego absolwenci. Zaprezentowali: tango (zostań ze mną), hopaka, czardasz, walc (niezwykle, zwykła historia), krakowiak, cha – che w połączeniu z krakowiakiem, a także hiszpańskie passodoble – z dedykacją dla założyciela zespołu Czesława Pantuły. Oprócz wielu występów grupowych, swoje układy taneczne przedstawili Gabriela Wołowiec, Filip Orzechowski oraz Daria Kuźniar i Jakub Cyran. Wraz z profesjonalizmem tancerzy można było zaobserwować wielką radość, jaką daje im taniec. Ponadto członkowie Ekrolu przygotowali prezentację multimedialną – w której przedstawili swoją krótką historię, jak i wspomnieli swoje poprzednie jubileusze (25 i 35- lecia).Gościem specjalnym jubileuszu był jeden z najlepszych głosów w Polsce – Krzysztof Iwaneczko (zwycięzca VI edycji The Voice of Poland).

Po koncercie prowadzące zespół złożyły serdeczne podziękowania dla całej „łańcuckiej rodziny”, wszystkich zgromadzonych oraz sponsorów. Wiele ciepłych słów można było usłyszeć od zaproszonych gości oraz zaprzyjaźnionych zespołów i grup artystycznych. Uwieńczeniem koncertu było otwarcie wystawy pt. "40 lat minęło – historia Zespołu Tańca Estradowego EKROL".

Bernadeta Bróż, fot. dzięki uprzejmości UM Łańcut