37. Powiatowy Rajd Rowerowy za nami

27-05-2019

Ponad 100 uczestników wzięło udział w 37. Powiatowym Rajdzie Rowerowym szlakiem czternastowiecznych miejscowości powiatu łańcuckiego. Tradycyjnie w rajdzie wzięli udział Marek Uberman przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego, Monika Roman Radna Powiatu Łańcuckiego oraz Adam Krzysztoń starosta łańcucki. Opieką duchową otoczył uczestników biorący udział w rajdzie ks. Marek Kapłon z parafii pw. św. Michała Archanioła w Łańcucie. Nad bezpieczeństwem czuwali łańcuccy policjanci.

Rajd rozpoczął się w Krzemienicy, gdzie przed drewnianym zabytkowym kościołem pw. św. Jakuba zebrani wysłuchali niezwykle interesującej historii Krzemienicy przedstawionej przez Zygmunta Kluza, autora wielu publikacji o miejscowości oraz społecznika.

Kolejnym przystankiem był Łańcut, gdzie w Muzeum - Zamek cykliści odwiedzili największą w Polsce kolekcję sztuki cerkiewnej. O historii kolekcji opowiedział Jarosław Giemza z Działu Sztuki Cerkiewnej łańcuckiego muzeum.

Kolejna miejscowość to Markowa, gdzie uczestników rajdu powitał wójt gminy Mirosław Mac, który opowiedział o historii wsi oraz przedstawił walory kulturowe i rekreacyjne gminy Markowa. Po dosyć wymagającym podjeździe można było odpocząć w pięknym skansenie, odwiedzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Dla odważnych przygotowano turniej kręcenia hula hop, co okazało się sporym wyzwaniem.

Ostatnim punktem programu była Kraczkowa, wieś obchodząca 650 lat lokacji. Tutaj odwiedzono Dom Pamięci św. Jana Pawła II gdzie w pięknie odrestaurowanym budynku starej plebanii zgromadzono pamiątki po Papieżu Polaku.

Rajd zakończył się w Dolinie Bożego Miłosierdzia, gdzie o godzinie 15.00 pod przewodnictwem uczestnika rajdu ks. Marka Kapłona odmówiono Koronkę oraz wręczono nagrody w konkursie sprawnościowym.