233 rocznica Konstytucji 3 Maja w Łańcucie

03-05-2024

W piątek 3 maja 2024 r. w Łańcucie od przemarszu z dziedzińca I LO do kościoła farnego rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym dniu Mszę Świętą sprawował ks. proboszcz Grzegorz Garbacz, który na zakończenie dokonał zawierzenia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. W modlitwie prosił o łaskę pokoju dla świata i Ukrainy. W homilii ks. Krzysztof Jasiński przypomniał, że dzieje państwa polskiego były związane z pobożnością maryjną. Na Placu Farnym uczestnicy uroczystości odśpiewali Hymn Państwowy i wysłuchali przemówień Kazimierza Gołojucha Posła na Sejm RP i Adama Krzysztonia Starosty Łańcuckiego. Do składania kwiatów pod tablicami upamiętniającymi 100. i 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały zaproszone przybyłe na uroczystość delegacje. Jako pierwszy kwiaty składał Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, następnie delegacje Powiatu Łańcuckiego i Miasta Łańcuta. Wiązanki złożyli Komendanci KP Policji i KP Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym – Okręg Łańcut, Delegatury Regionu Rzeszowskiego NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” w Łańcucie, Muzeum-Zamku w Łańcucie, Zarządu Koła 10 Pułku Strzelców Konnych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, harcerzy z ZHR z 4 Łańcuckiej Drużyny Harcerzy „KARACENA” im. 10 Pułku Strzelców Konnych, młode pokolenie reprezentowali strzelcy i orlęta „Łańcuckiego Strzelca” Stowarzyszenia Przyjaciół Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe policji, straży, organizacji społecznych, kombatanckich, młodzieżowych oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Muzyczną oprawę całej uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta OSP z Kraczkowej.
Tekst i zdjęcia: Robert Kochman