20 lat Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Handzlówce.

17-09-2010

9 września br miała miejsce uroczystość 20 - lecia Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Handzlówce połączona z nadaniem imienia Władysława Kluza. Ziemia Łańcucka od wielu dziesięcioleci słynie z rozwiniętego życia społecznego, którego przejawem jest duża liczba stowarzyszeń i inicjatyw lokalnych. Obok Spółdzielni Zdrowia w Markowej powstałej z inicjatywy mieszkańców, kolejnym pięknym dziełem jest wizja roztoczenia opieki nad ludźmi starymi, samotnymi i wymagającymi opieki oraz leczenia w specjalnie w tym celu utworzonym zakładzie. Myśl utworzenia takiego ośrodka zrodziła się u Władysława Kluza, handzlowianina, kombatanta Legionów Polskich, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej oraz żołnierza szlaku bojowego 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, którą zaszczepił wśród swych rodaków i przekazał na ten cel oszczędności swego życia.
I choć sam inicjator, twórca idei utworzenia ośrodka nie doczekał jego uwieńczenia, to jednak wynikiem starań wielu, często bezimiennych mieszkańców Handzlówki i regionu, stało się to, co początkowo wydawać by się mogło niemożliwym. W trudnych latach kryzysu lat 80 – tych zbudowany został na terenie wiejskim, w pięknym malowniczym zakątku powiatu łańcuckiego, ośrodek, który do dziś jest największym tego typu zakładem w rejonie Łańcuta oraz znaczącą jednostką organizacyjną Centrum Medycznego w Łańcucie.
Podczas uroczystości poprzedzonej Mszą Świętą w kościele parafialnym w Handzlówce miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy na frontonie zakładu, a następnie część oficjalna i artystyczna w domu weselnym „U Rysia”. Głos zabrali: Starosta Łańcucki - Adam Krzysztoń, Wójt Gminy Łańcut – Zbigniew Łoza, Dyrektor Centrum Medycznego w Łańcucie – Krzysztof Przyśliwski, a także Kierownik Zakładu Antoni Drozd. Odczytane zostały listy i życzenia władz wojewódzkich i samorządowych oraz parlamentarzystów. Wspominali czas budowy zakładu owoczesny Wicewojewoda Józef Król oraz Sekretarz NFOZ w Rzeszowie Michał Cygan, których starania oraz pozyskane środki finansowe sprawiły, że inwestycja mogła zostać pomyślnie ukończona. Wszyscy składali gratulacje z okazji jubileuszu oraz życzyli dalszego rozwoju placówce tak ważnej dla naszej społeczności.
Świetnie przygotowana była część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej oraz Niepublicznego Gimnazjum w Handzlówce, poświęcona historii życia patrona zakładu. Program słowno muzyczny sprawił, że niektórzy goście nie kryli łez wzruszenia.
Chociaż zmieniają się przepisy, zasady przyjmowania i finansowania pobytu w zakładzie, to jest to miejsce zamieszkania dla 52 pacjentów, którym choroby przewlekłe oraz samotność nie pozwalają egzystować w warunkach domowych. ZOL w Handzlówce świadczy opiekę długoterminową, świadczenia lecznicze, pielęgnacyjne i opiekuńcze na podstawie kontraktu z NFZ oraz na zasadach współpłatności pacjenta. Zakład jest także miejscem pracy dla 41 osób. Życzmy sobie, aby zakład trwał i rozwijał się ucząc szacunku dla człowieka cierpiącego i starego, stajać się miernikiem naszego człowieczeństwa w ludzkim traktowaniu tych, którzy już o siebie zadbać nie mogą.

Tekst i foto: Robert Szajnar
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych