20 lat współpracy I LO z Gesamtschule Reichshof

24-10-2019

Dawno, dawno temu… latem 1999 roku po kilku miesiącach rozmów Roswithy Köhlert i Klausa Müllera ze Stanisławem Czechem i Barbarą Magdoń została podpisana umowa o współpracy pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie i Gesamtschule Reichshof w Eckenhagen. Dokument ten sygnowali również Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń i Burmistrz Gminy Reichshof Josef Welter. Obie strony chciały rozwijać polsko-niemiecki program partnerski polegający na wymianie uczniów, realizacji wspólnych projektów, poznawaniu historii, kultury i życia codziennego sąsiedzkich krajów. Koordynatorem ze strony polskiej została Ludmiła Smęt-Dudziak, następnie Urszula Mach. Koordynatorzy niemieccy to kolejno Norbert Grümme, Kerstin Krug i Lucyna Thape. Zamierzony plan udało się zrealizować i w tym roku mija już 20. rocznica polsko-niemieckiej współpracy młodzieży z obu szkół.

Z tej okazji w dniach 4-6 października 2019 r. w Warszawie miała miejsce jubileuszowa konferencja. Wzięli w niej udział wszyscy dyrektorzy, którzy w ciągu tych lat wspierali wymianę, koordynatorzy projektów oraz nauczyciele ściśle związani z wymianą polsko-niemiecką. Oprócz przedstawicieli szkół uczestnikami spotkania byli również: Sekretarz Powiatu Łańcuckiego Robert Kochman i Piotr Kwiatkowski reprezentujący Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży – międzyrządową organizację, która od początku finansowo i merytorycznie wspiera to partnerstwo. Do zebranych dołączył też jeden z uczestników wymiany, obecnie absolwent I LO, student Uniwersytetu Warszawskiego, Radosław Łyko. Podzielił się swoimi wrażeniami z udziału w projekcie, zaznaczając ich wpływ na jego dalsze decyzje, wybory i rozwój.

Jako prezent „urodzinowy” łańcucka szkoła otrzymała od nauczycieli niemieckich drzewko jabłoni symbolizujące naturalny i ciągły rozwój wzajemnych relacji. Anne Halfar, dyrektor Gesamtschule Reichshof, wręczając dyrektorowi I LO w Łańcucie Robertowi Szurze podarunek, porównała rozwój współpracy polsko-niemieckiej do nasion i zbiorów, podkreślając w ten sposób wspólny cel, dzięki któremu nieznajomi stali się sobie bliscy. Goście z Eckenhagen zabrali ze sobą serce z dwoma aniołami jako symbol osobistego zaangażowania i niezwykłych więzi między szkołami. Polski prezent został opatrzony inskrypcją: „Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory…”. Ta myśl Henryka Sienkiewicza patrona I LO w Łańcucie oddaje charakter relacji i wyjaśnia podstawę powodzenia tej długoletniej współpracy.

Dwadzieścia lat to mnóstwo wspomnień, setki zdjęć i refleksja nad tym, że niezwykła przyjaźń trwa już tyle lat. Zrealizowano w tym czasie około 40 projektów, w których wzięło udział blisko 600 młodych Polaków i Niemców. Poruszano tematykę historyczną (w ramach programu PNWM Zachować pamięć), naukowo-przyrodniczą (program Eksperyment wymiana), społeczno – kulturalną, realizowano także projekty sportowe i językowe. Warto wspomnieć niektóre tematy: „Cywilizacja mediów”, „Każdy nowy język kolejnym oknem na świat”, „Na styku kultur”, „Oswajanie sztuki”, „Sport łączy ludzi”, „Każdy ma swój biegun do zdobycia”. Długi okres współpracy polsko-niemieckiej to nie tylko liczby, ilości i nazwy. To czas spędzony na planowaniu programów, stres towarzyszący rozwiązywaniu pojawiających się problemów, niepewność czy partnerzy się polubią, jak rodziny przyjmą swoich gości. To także ludzie i ich historie, i wreszcie radość oraz satysfakcja z udanych spotkań, łzy płynące przy pożegnaniach, opowieści zadowolonych uczestników. Wciąż są plany na przyszłość, pomysły na następne projekty i wielu otwartych, młodych ludzi chcących wziąć udział w wymianie. Jest to dla nich niewątpliwie wspaniałe, wzbogacające osobiście doświadczenie, poszerzające ich horyzonty i budzące ciekawość świata.
tekst Urszula Mach
fot. Marcin Ziajka

Na zdjęciu uczestnicy jubileuszowego spotkania w Warszawie. Od lewej stoją: Kerstin Krug, Sabine Löber, Melanie Bisson-Ritter, Piotr Kwiatkowski, Urszula Mach, Barbara Balawejder, Witold Duda, Anne Halfar, Stanisław Czech, Robert Szura, Klaus Müller, Radosław Łyko, Barbara Magdoń, Lucyna Thape, Dieter Ströhmann, Edyta Jóźwiakowska, Barbara Horvay, Agnes Platz, Norbert Grümme, Robert Kochman, Marcin Ziajka.