20 - 26 marca - Lawendowy Tydzień osób chorych na padaczkę

20-03-2023

Centrum Medyczne w Łańcucie wraz ze szpitalami z Jarosławia, Przeworska i Przemyśla włączyło się w akcję „Podkarpacki Lawendowy Tydzień”. Celem akcji, nad którą patronat honorowy objął Starosta Łańcucki jest wzrost świadomości społecznej na temat padaczki. Lawendowy Dzień (Purple Day) to globalne wydarzenie utworzone z zamiarem zwiększenia światowej świadomości na temat padaczki oraz rozwiania powszechnych mitów i obaw związanych z tym zaburzeniem neurologicznym stygmatyzujących osoby dotknięte tą chorobą.

Wydarzenie zainaugurowała I Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Szkoleniowa pod hasłem: „Podkarpacki Lawendowy Tydzień - zbudujmy świadomość o padaczce”, która miała miejsce 20 marca w Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu z udziałem przedstawicieli Centrum Medycznego w Łańcucie oraz Starostwa Powiatowego w Łańcucie

Od 20 do 26 marca w szkołach na terenie powiatu łańcuckiego będzie miała miejsce akcja promocyjna mająca na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży zachowania w sytuacji kontaktu z objawami choroby. W szkołach  zorganizowany został także konkurs plastyczny na Lawendową pisankę. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ludzi chorych, solidaryzowanie się z osobami dotkniętymi padaczką oraz popularyzowanie i kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych. 

23 marca o godzinie 10.00 na sali konferencyjnej Centrum Medycznego w Łańcucie odbędzie się wykład „Podkarpacki Lawendowy Tydzień zbudujmy świadomość o padaczce”, w trakcie którego specjaliści podzielą się swoją wiedzą na temat istoty choroby. 

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie. Szacuje się, że cierpi na nią około 400 tys. mieszkańców Polski. Padaczka jest chorobą mózgu objawiającą się występowaniem cyklicznych napadów padaczkowych będących wynikiem nadmiernych wyładowań komórek nerwowych. Choroba ta może dotyczyć każdego z nas! Pierwsze jej objawy mogą pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej występują w dzieciństwie lub w wieku senioralnym. Niezmiernie ważne jest to, aby zwiększać świadomość społeczeństwa na temat tego zaburzenia oraz konsekwencji z nim związanych, ponieważ każdego dnia możemy stanąć przed wyzwaniem udzielenia pierwszej pomocy osobie z napadem padaczkowym.