14 VI Dzień Krwiodawstwa

15-06-2021

Dzień 14 czerwca to Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa. Z tej okazji Ewa Zawilińska Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie podziękowała wszystkim Honorowym Dawcom Krwi. W gronie siedmiu wyróżnionych odznaką za Zasługi na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzkiego i działalność dla RCKiK w Rzeszowie znalazł się Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń.
  Z wywiadu dla Redakcji „Aktualności” TVP3 Rzeszów, udzielonego w tym dniu podczas oddawania krwi i osocza dowiadujemy się, że od szkoły średniej przez ponad 40 lat Adam Krzysztoń dzieli się swoją krwią z tymi, którzy jej potrzebują.
  Dobry przykład Starosty Krzysztonia zainspirował pracowników do zorganizowania się w Klubie HDK „Łańcucka Kropelka”, działającym przy Starostwie Powiatowym w Łańcucie. W akcję organizowania Szkolnych Klubów Honorowych Dawców Krwi „Kropelka” włączyli się też m.in. nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie, a także uczniowie z innych powiatowych szkół średnich. Pomimo obostrzeń związanych z epidemią młodzież z Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Józefa Piłsudskiego zorganizowała 6 grudnia 2020 r. na placu przy kościele farnym w Łańcucie akcję zbiórki krwi pod hasłem: „Jeśli jeszcze nie masz prezentu na Mikołaja... to podaruj komuś... krew”, na którą odpowiedziało 76 osób z czego 40 zostało zakwalifikowanych do oddawania krwi. W kilku miejscowościach na terenie powiatu łańcuckiego działają Kluby HDK. W Łańcucie do akcji krwiodawstwa włączają się strażacy z Komendy Powiatowej PSP i funkcjonariusze Komendy Policji, a także strażacy ochotnicy OSP. W tym dniu wyróżniony też został odznaką HDK Gabriel Leniar Prezes OSP Husów, który wraz z miejscową jednostką przyczynił się do zebrania kilku hektolitrów krwi i osocza.

Ofiarnie swoją krwią dzielą się też żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie im. płk Łukasza Cieplińskiego, którzy zebrali 400 litrów krwi. Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady WOT płk Dariusz Słota, krwiodawca od 30 lat, znalazł się w gronie wyróżnionych odznaką za Zasługi na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzkiego i działalność Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
  Obchodzony od 17 lat Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa to okazja do zauważenia ofiarności, poświęcenia i wyrażenia wdzięczności dla Honorowych Dawców Krwi, których w Polsce mamy 1,5 mln z czego 30 tys. w województwie podkarpackim. Dotychczas nie wynaleziono sposobu na sztuczne wytwarzanie krwi. „Twoja krew moje życie”, to nie tylko hasło lecz szlachetny dar dla potrzebujących, z którymi dzielą się krwią i osoczem.

oprac. Robert Kochman
na podstawie materiałów Beaty Wolańskiej Redaktor "Aktualności" TVP3 Rzeszów