13. rocznica Katastrofy Smoleńskiej, 83. Zbrodni Katyńskiej

11-04-2023

W Wielki Poniedziałek 10 kwietnia 2023 r. w kościołach w Łańcucie i Kraczkowej modlono się za ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M, a przy Tablicach Smoleńskich zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach upamiętniających wzięli udział Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, przedstawiciele władz Powiatu Łańcuckiego, Zarządu Koła 10 Pułku Strzelców Konnych z Łańcuta oraz Komisji Zakładowej NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” przy Starostwie Powiatowym w Łańcucie i mieszkańcy powiatu.

W tym roku przypada 13. rocznica Katastrofy Smoleńskiej i 83. Zbrodni Katyńskiej. Uczestnicy uroczystości upamiętnili Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP, Marię Kaczyńską Małżonkę Prezydenta RP, Ryszarda Kaczorowskiego ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie oraz 93 osób towarzyszących, wszystkich którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni dokonanej na jeńcach wojennych, Oficerach Wojska Polskiego wiosną 1940 roku w Katyniu – symbolu sowieckiego ludobójstwa na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej.
Tekst Robert Kochman