11 Dzielnych Ludzi - promocja książki w Łańcucie.

03-11-2008

Z okazji zbliżającej się 90. rocznicy Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości Narodowe Centrum Kultury wraz ze Starostwem Powiatowym w Łańcucie zaprasza na promocję książki „11 Dzielnych Ludzi”. Patronem kampanii jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Promocja będzie miała miejsce 9 listopada 2008 r. (niedziela) o godz. 14.00 w sali  konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łańcucie, ul. Mickiewicza 2.
Książka „11 Dzielnych Ludzi” jest zbiorem ilustrowanych esejów o bohaterach, którzy w różnym czasie i w różny sposób zabiegali o Polską niepodległość. Na jedenaście opowieści składają się historie ludzi, którzy mimo różnych przeciwności losu, dali się poznać jako bohaterowie, dokonujący trudnych wyborów, nieraz kosztem własnego życia. Nieznani i zapomniani – wielcy Polacy na marginesie historii.
Autorzy prezentują 11 różnych sylwetek m.in.: Wandy Gertz – generał WP, uczestniczki legionów; braci Herzog walczących na wszystkich frontach I i II wojny światowej, rotmistrza Witolda Pileckiego, Rodziny Ulmów, Mariana Rejewskiego – jednego z polskich matematyków, który złamał kod Enigmy. Książkę wzbogaca opowiadanie „Dwunasta Zapałka” przygotowane przez cenionego pisarza powieściowego.
Publikacja ma pomóc zrozumieć młodym ludziom, czym były kiedyś bohaterstwo i patriotyzm, hart ducha i wola walki. Te jedenaście historii jest symbolem tych wszystkich, o których dziś mało kto już pamięta, a którym tę pamięć jesteśmy winni. Chcemy przełamać stereotypowe myślenie o walce o niepodległość, ukazując różnorodność wyjątkowych postaw.

A.Ś.