100-lecie Niepodległosci 1918-2018 uroczystości w Kraczkowej.

03-08-2018

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”

C.K. Norwid

 

W dniu 29 lipca 2018 r. w Kraczkowej odbyły się uroczystości związane z obchodami rocznicy 100- lecia Niepodległości Państwa Polskiego.

Uroczystości zostały zainaugurowane uroczystą Mszą Św. Za Ojczyznę w kościele parafialnym w Kraczkowej. Po mszy św., pod tablicą Smoleńska obok kościoła , zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Delegacje składające okolicznościowe wiązanki reprezentowali: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Wicestarosta Łańcucki  Barbara Pilawa-Kraus, Wójt Gminy Łańcut Zbigniew Łoza, Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie insp. Marek Mendoń,  P.O Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie bryg. mgr inż. Bogusław Golenia, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji Powiatu Łańcuckiego oraz dzieci i młodzież przedszkolna i szkolna.

Następnie zaproszeni goście i mieszkańcy Kraczkowej przeszli na stadion sportowy LKS „Czarni Kraczkowa”, gdzie miały miejsce wystąpienia gości i  część artystyczna w wykonaniu zespołów tanecznych, zespołów pieśni i tańca, dzieci i młodzieży, orkiestry dętej z Kraczkowej, śpiewaczy, zespołu wokalnego, taboru cygańskiego, którzy w sposób artystyczny przedstawili  „Polską Drogę do Niepodległości”. Wydarzeniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa, ukazująca ważne postacie historyczne m.in. Józefa Piłsudzkiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, które znacząco przyczyniły się do odzyskania Niepodległości.

Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników festynu były, zabawy z animatorami, dmuchane place zabaw, pokaz motocykli i zabytkowych pojazdów.