100 lat terenowych organów administracji wojskowej

23-10-2018

22.10.2018 r. w ramach wojewódzkich obchodów święta odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się obchody 100 rocznicy powstania terenowych organów administracji wojskowej, zorganizowane przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, Wojskową Komendę Uzupełnień w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie oraz Starostwo Powiatowe w Łańcucie.

100 lat temu – 27 października na mocy tymczasowej ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej powołane zostały okręgowe i powiatowe komendy uzupełnień, będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce. Na pamiątkę tego wydarzenia – zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 432/MON – 27 października został Świętem Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Ustanowienie tego święta miało na celu nadanie szczególnej rangi TOAW jako istotnemu ogniwu bezpieczeństwa państwa. Wzorem żołnierzy i pracowników z 1918 r. tę misję kontynuują współcześni żołnierze oraz członkowie korpusu służby cywilnej, którzy z honorem i zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania na rzecz Sił Zbrojnych RP.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, koncelebrowaną przez Biskupa Rzeszowskiego ks. Jana Wątrobę. Dalsza cześć obchodów odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Jubileusz 100-lecia TOAW był okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe, odznaczeń i wyróżnień. Szef WSzW w Rzeszowie płk dr inż. Mariusz STOPA złożył gratulacje żołnierzom oraz pracownikom terenowych organów administracji wojskowej. Przekazano także wyrazy uznania za wspieranie wojska w środowisku cywilnym dla wszystkich instytucji współpracujących z WSzW oraz WKU, które w swej działalności nie pozostają obojętne na potrzeby obronne państwa. 

W trakcie uroczystości Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki wręczył pamiątkowe symbole ,,Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego”. Osoby uhonorowane przez Zarząd Powiatu Łańcuckiego to:

Edward REJMAN - członek Organizacji Wojskowo-Niepodległościowej „Orlęta”, w 1949 r. za przynależność do „Orląt” aresztowany i skazany na 7 lat więzienia. Za zasługi dla obronności kraju został mianowany porucznikiem Wojska Polskiego, następnie otrzymał wyróżnienie honorowe „Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Krzyż Więźnia Politycznego Okresu Stalinowskiego, wyróżniony został także Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju,

Zofia KURAS – członek Powiatowej Komisji Lekarskiej w Łańcucie z ponad 30 letnim stażem,

lek. Jerzy ANKIEWICZ – były Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łańcucie, ponad 35 letni członek, a obecnie Przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej w Łańcucie,

Kazimierz BESTER – członek Powiatowej Komisji Lekarskiej w Łańcucie z ponad 40 letnim stażem,

Bogusław BLAJER – Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie im. Jana Kochanowskiego, szkoły która była w czołówce szkół tworzących kierunek kształcenia o profilu wojskowym.