1 grudnia 2021 roku obchodzimy Światowy Dzień AIDS

30-11-2021

1 grudnia 2021 roku obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Pierwszy raz Światowy Dzień AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988 roku. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.

W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 26 486 tys. zakażeń HIV, odnotowano 3815 zachorowań AIDS, a 1428 chorych zmarło – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.

Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS 1 grudnia, przypinając do ubrania Czerwoną Kokardkę. Akcja jest częścią kampanii „Czy wiesz, że…”,  kampanii profilaktycznej Krajowego Centrum ds. AIDS z 2020 r. W obecnej edycji szczególną uwagę zwraca na zagadnienia związane z profilaktyką farmakologiczną HIV/AIDS: PEP, PrEP, profilaktyką wertykalną oraz leczeniem antyretrowirusowym. Informacje dostępne  pod adresem : https://aids.gov.pl/czywieszze/

HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić. A jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy zrobić test. Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie bez skierowania. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne pracują przez cały rok, Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd

W województwie podkarpackim punkt PKD przy NZOZ MEDIKAL działa w Budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 2, 35-310 RZESZÓW .Godziny otwarcia: piątek: 15.00-18.00 i sobota: 11.30-14.30. Informacja telefoniczna pod numerem 513 652 351 w każdy wtorek w godz. 12.00 – 16.00 i w każdy czwartek w godz. 10.00 -14.00