Wizyta w Domu Pomocy w Jászapáti na Węgrzech

03-05-2013

W sobotę po śniadaniu zwiedzaliśmy DPS. Od trzech lat Dom Pomocy w Jászapáti mieści się w byłym internacie szkolnym. Został on wyremontowany i przystosowany dla potrzeb przebywających w nim mieszkańców. Warunki pobytu mieszkańców oraz pracy dla personelu uległy znaczącej poprawie. Gratulujemy naszym przyjaciołom osiągniętego sukcesu. Nasi pracownicy mieli okazję zapoznać się z nieco odmienną organizacją pracy, zakresem obowiązków poszczególnych pracowników, sposobami realizowania opieki nad mieszkańcami oraz formami prowadzonej terapii. Zapoznaliśmy się także z możliwościami pozyskiwania dodatkowych środków finansowych przez Dps-y węgierskie. Po odwiedzinach Dps gospodarze przygotowali dla nas niespodziankę. Przed Dom podjechały dwie bryczki , którymi przejechaliśmy ulicami Jászapáti.

Po obiedzie mieliśmy czas aby skorzystać z kąpieli w ciepłych wodach tutejszych basenów. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni do udziału w Balu Dobroczynnym, który zorganizowali pracownicy Dps.W balu uczestniczyli znamienici goście: burmistrz Jászapáti Pan Pócs János z małżonką, ksiądz proboszcz Kladiva Imre oraz miejscowi przedsiębiorcy i mieszkańcy miasta. Podczas balu sprzedawano losy loterii fantowej. Do wygrania były fanty podarowane przez darczyńców m.in. biorących udział w balu. My też kupiliśmy losy, ale nie mieliśmy tego wieczoru szczęścia do wygranych.
W niedzielę po śniadaniu pojechaliśmy do sąsiedniej miejscowości Jászladány. Tam uczestniczyliśmy w polowej Mszy Świętej, którą w intencji rolników i dobrych plonów, odprawił ksiądz z miejscowej Parafii. Były czytane ewangelie w cztery strony świata- również po polsku. Po powrocie do Jászapáti zjedliśmy pożegnalny obiad i – niestety trzeba było się rozstać z węgierskimi przyjaciółmi. Niejednej osobie zakręciła się w oku łza. Pożegnaliśmy gościnne Jászapáti i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Łańcuta z tradycyjnym – do zobaczenia ! - viszontlátásra !